.:: Bevezető ::.



Bevezető
Termékek
Hírek
Hirdetések
Letöltés
Fórum
Linkek
Elérhetőség
Csipet só
bottom2_200.gif (834 bytes)


Egyszeres könyvelő programok
változásai

 

FIGYELEM!

Ctrl-F billentyű-kombináció hatására beírhatunk egy szót vagy akár kifejezést (keresőkulcsot), pl. online, majd Enter, és akkor gyorsan megtaláljuk - például - a NAV-tól letölthető online számlák hasznosítási módjainak leírását!

 

 

 

[119w] - 2024. április 7.

 
Jelenleg nincs újdonság az egyszeresben.

 

 

 

[118w] - 2024. február 29.


Törölhető online számlák törlése

A beolvasott online számlák mindeddig nem voltak törölhetők. Hátránya ennek csak annyi: a mentési állományok itt-ott kissé meghíztak. Főleg ott, ahol immár 2020 óta zajlik szorgalmasan a beolvasásuk. Pl. 2024-es bázisév könyvelésében már aligha szükséges a 2022-es és a még régebbi keltezésű online számlák fenntartása. 2023 még maradjon, de a korábbiak biztosan törölhetők. Törlés céljára nem készült külön menüpont: a törlés egy meglévő online-os menüpont, ’Beolvasott számlák áttekintése’ címszó alatt ajánlódik fel, miután az áttekintő lista elkészült. 2024-es bázisév esetén tehát a 2022.12.31-ig bezárólag kiállított – beolvasott – online számlákat törölhetjük, ha akarjuk. Egyszerre törlődnek a kimenő és az érkező számlák. Áttekintő listánkból előzetesen kiolvasható az esetlegesen törlendő számlák száma és egyéb statisztikái. Azok számára, kik ódzkodnak a törléstől (hízzon kicsit még tovább a „kisgömböc”), megnyugtató lehet, hogy törlés kérése esetén – annak végrehajtása előtt – automatikus biztonsági mentés történik a winchesterre.

 

 

[117w] - 2024. február 1.

 

2465, 24A60, 2408

A könyvelő program felkészült a felsorolt 2024-es bevallások megszokott tartalmú elkészítésére. 2465 esetében ne lepődjünk meg a 0%-os értékesítés és beszerzés sorok kissé faramuci – NAV általi – sorszámozásán.


Csomó a zsebkendőre

Csomót kötni mai (papír)zsepire kissé macerás, ezért ennek kiváltására ideje volt készíteni egy menüpontot (Könyvelés főcímszó alatt található) az amúgy tökéletes emlékezetünk göcsörtös bottal való biztonsági megtámasztására. Azaz: leendő teendőink feljegyzése céljára.

A menüpont abban áll, hogy egy primitív szövegszerkesztővel beírhatunk itt minden olyan információt, ami a könyvelt vállalkozásunkra vonatkozik és nem elfelejtendő. Például, hogy a cég-kapcsolattartója macsekjának neve Bambi; KSH-jelentést április 30-ig, valamint figyelendő az árbevételi határ átlépése, stb. A beírt szöveg addig marad meg itt, míg nem módosítjuk/töröljük. A szövegbevitel Esc-kel fejezhető be, és ha változtattunk az előző tartalmon, a program megkérdezi, hogy tárolja-e a beírásunkat.

 

 

[116w] - 2024. január 3.

[115w] - 2023. december 6.


Legalább egy kis havat hozhatott volna :)

  

 

[114w] - 2023. november 6.


Csúnya programozó! Megint nem hozott semmit.

 

 

[113w] - 2023. október 6.

 

Csak egy megjegyzés,

amely már az előző verzióhoz is írható lett volna: természetesen, akik kettős modullal is rendelkeznek, azok számára a 2->1 (kettős könyvelésből egyszeres könyvelés generálása) szolgáltatás okán pénztárkönyvesek számára is lehetőség van a banki számlatörténetek importálására.

.

 

[112w] - 2023. szeptember 10..

[111w] - 2023. augusztus 6.

[110w] - 2023. július 4.

[109w] - 2023. június 4.

[108w] - 2023. május 5.

 
Jelenleg nincs új a Nap alatt, sem újdonság az egyszeresben.

 

 
 

[107w] - 2023. április 4.

 

Alanyi mentes vállalkozás online érkező számláinak adatbevitele F7-es NAV-val

Ha F7-es ’NAV’ funkcióval kezdeményezzük, az alanyi mentes vállalkozások érkező számláinak adatbeviteli felajánlása ezután bruttó módú. Tehát: nulla-mértékű ÁFA-kulcs és ÁFA-összeg ajánlódik fel az 5, 18 és 27 százalékos beszerzések esetében is.


Pénztárgépes kimenő számlák jegyzéke
(újdonság az ’ÁFA-bevallás előtt: néhány sajátos rutinellenőrzés’ c. menüben)


Nem csinál egyebet, mint amit a cím sejtet: keres, és ha talál, listázza a lekönyvelt kimenő számlák közül azokat (köztük a stornókat is), melyek a számlaszámuk szerkezete okán alaposan gyanúsíthatók azzal, hogy „szülőanyukájuk” pénztárgép. Rasszizmusról nincs szó, a lista annak elkerülését célozza csupán, hogy pénztárgépes kimenő számla forgalma duplán kerüljön a könyvelésbe. Azaz, benne foglaltatik a pénztárgépszalag könyvelt forgalmában, egyben explicit készpénzes számlaként is megjelenik.

A menüpont kiadása erősen javallott minden olyan vállalkozás ÁFA-bevallása előtt, amely rendelkezik pénztárgéppel.

 

 

[106w] - 2023. március 6.

 

Beolvasott online számlák áttekintése

A NAV oldaláról Excel-táblák formájában letöltött, egyben könyvelő programmal beolvasott online kimenő és érkező számlákról mostantól összefoglaló áttekintő lista kérhető számlakelt-intervallum megadásával. A kelt-intervallum állhat egyetlen napból is, de évhatárokat átlépő tágabb időszakból is. A kért időszak azonos évbe eső számláiról egyetlen lapon jelennek meg a kigyűjtött információk. Hogy melyek ezek az információk, ahhoz szíveskedjenek kipróbálni a menüpontot, mely a ’Könyvelés’ főcímszó ’NAV online számlák beolvasása' almenüjében található a fenti címmel. Hasznosnak fogják találni.


Beolvasott kimenő számlák tombolázása

E sorok írója úgy gondolja, nem haszontalan tombolázni sem a beolvasott – akár még le sem könyvelt – online számlákat. Azonnal felmérhetjük, hogy mely számlaszám(ok)ig jutottunk el az eddigi beolvasásokkal, mely számlaszámú számlák hiányoznak (még) a NAV rendszeréből. Szembesülhetünk a könyvelt vállalkozás által esetlegesen kibocsátott pénztárgépes számlák számlaszámaival is. E tombolázás menüpontja szintén a ’NAV online számlák beolvasása’ alól érhető el.

 

 


[105w] - 2023. január 31.


Online számlák adatbevitelekor: TAB billentyű (Q mellett, balra)

Adatbevitelkor az F7-es NAV-feliratú funkcióval (lásd: [103w] verzió) képernyőre hozhatjuk az éppen rögzíteni szándékolt online számla első tételét, csökkentve ezzel a manuális bepötyögések számát. Azt azonban nem képes kitalálni a program, hogy az általa felajánlott ÁFA-alap (nettó) mely rubrikában érezné magát komfortosan. Pl. egy beszerzés alapja anyag/áru, egyéb költség, egyéb kiadás bármelyike lehet. Mostantól
– amíg a cursorral a Kelet mezőn lébecolunk – lehetőségünk lesz helyes helyre „lökdösni” a nettó összegét. Ehhez a TAB billentyű szükséges számú leütése kell, próbálják ki!


2365, 23A60, 2308


A könyvelő program felkészített a felsorolt 2023-as bevallásokra, azok – ÁNYK által importálható – megszokott XML-jei elkészítésére. Tartalom és szerkezet változatlan.

ÁFA-összesítő kérése esetén ne feledjük: automatikusan képződik a kért időszak ÁFA-analitikája is (2365.XLSX és 2365_Halm.XLSX az UGYW_ABEV mappában): ott, ahol a bevallások XML-jei megjelennek.


 

 

[104w] - 2023. január 4.


Jelenleg nincs új a "Nap" alatt.

 

 

 

[103w] - 2022. december 11.


Most kiderül, e sorok írója alábecsülte-e a NAV felületéről letölthető online számlák egyszeresbeli hasznosulhatóságának gyakorlati mértékét. Véleményemet az egyszeres könyvelés jellege, sajátosságai motiválták. De volt más ok is: még kettős ügyfeleim egy része sem bátorkodott belevágni, holott kettősben bizonyítottan megtérül a félénkség feladása. Aki könyvelő mindkét könyvelési modullal rendelkezik, ráadásul a kettős kényelmével tehet(ne) szert egyszeresbeli hasznosításra is (immár 2 év óta), melynek eszköze: „Kettős könyvelésből pénztárkönyv generálása”. Ilyen menüpont csak a Halas Forrás programban van.

Lényeg: mostantól az egyszeres könyvelés is tartalmazza a „NAV” feliratú F7-es funkciót, és az online és a könyvelt számlák összehasonlításának lehetőségét. Akik a kettősben már megismerték, azoknak szinte el se érdemes olvasni az alábbiakat, mert mindent ott találnak, ahol a kettősben megszokták, a használat is azonos. Használják egészséggel!


NAV Online Számla rendszer export Excel-tábláinak hasznosítása 1/2.
(számlarögzítés gyorsaságának és minőségének növelése)


A NAV az Online Számla rendszerrel megteremtette annak lehetőségét, hogy a vállalkozások a https://onlineszamla.nav.gov.hu/home oldalról Excel-táblák formájában is letölthessék saját kimenő és érkező online számláikat. Letöltéshez a megfelelő kódokkal be kell lépni az Online Számla rendszerbe és a Számlák menüpont alatt Lista export-ot kérni. A kimenő és az érkező számlák exportja külön Excel-táblákba történik – csak azon számlákról, amelyeket kijelöljük. Egy Excel-tábla jelenleg maximum 35 nap terjedelmű lehet a benne foglalandó számlák kelte szerint. Tapasztalat, hogy ha egy vállalkozásnak több száz kibocsátott, avagy beérkezett számlája van a lekérendő időszakban, akkor a vonatkozó Excel-tábla generálása a NAV részéről nem feltétlenül sikeres: ’Hiba történt!’ jellegű üzenetet kaphatunk. Ilyenkor a lekérendő időszakot fel kell bontani több kisebbre (pl. dekádokra, hetekre), és sikerrel járunk. Az Excel-táblák alapértelmezett nevei a szóban forgó vállalkozás adószámát, a lekérdezés (a NAV-export) időpontját, és a _HU kiegészítést tartalmazzák, a fájltípus XLSX. A NAV-névkonvenció biztosítja, hogy két azonos nevű Excel-tábla nem keletkezik.
 
Mire jók az Excel-táblák a könyvelő program szempontjából?

Lévén hiteles adatokat tartalmaznak, a következőkre: vállalkozások számlái lekönyvelésének gyorsítására, adatbevitel helyességének növelésére, valamint ellenőrzésre. Akkor mostantól szebb lehet a világ? Annak számára, aki esélyt ad erre megismerkedvén a dologgal: igen.

Az egyszeres könyvelés két hasznosítást céloz meg. Jelen címszó alatti a manuális adatbevitelt, a számlák rögzítését segíti. Semmilyen most fennálló könyvelői szokás (pl. a papíralapú számlák sorba rendezése, avagy annak mellőzése) megváltoztatását nem igényli. Könyvelünk úgy, ahogy eddig. Csak! Csak van egy gomb a billentyűzeten, az F7-es, amelyet ha egy új utalásos/készpénzes kimenő v. érkező számla adatbevitelének megkezdésekor – a pénzforgalmi dátum (Kelet) fölött pihizve-élvezve a decemberi ólmos esőt – leütünk, akkor megjelenik egy ablak: bekéri a könyvelendő számla számát, és – ott lesz a számla! Avagy annak első javasolt tétele (ha "csak" az első, azt a bruttó összege színesebb kijelzése jelzi)! Ui. a program, ha megtalálja a korábban már letöltött, majd a programmal beolvasott Excel-táblában, akkor a képernyőn kitölt belőle mindent, amit csak tud. Amit nem tud, avagy az előttünk lévő papíralapú számla alapján felül kívánjuk bírálni, azt megtehetjük, ill. meg is kell tennünk. A számla akár egy, akár több sorral könyvelendő le (kontírozás, ÁFA-minősítés, egyéb okán), azt már hagyományosan kell megtenni. A program tehát nem rögzít helyettünk, hanem „csupán” felajánl! Folyószámlát (adott esetben a folyószámla számával egyetemben az adószáma alapján), dátumokat, gazdasági esemény szövegét, összeget, ÁFA-kódot is. Gyakran úgy, hogy akár egyből rögzíthető is lenne a felajánlás, mert úgy jó, ahogy van. De nem rögzít: ezt nekünk kell. Érkező számlák képernyőre hívásához – nem kötelezően – kitölthető a szállító adószámának első 8 jegy is. Néha a számla keltének évszámára is szükség lehet, amennyiben az a könyvelt üzleti évtől eltérő. Hát, ennyi. Lehet, nem tűnik soknak, pedig a manuális adatbevitel időigénye 30-40-50%-kal is csökkenhet. Miközben minden a könyvelő kezében marad, árgus szemei mindent 'online' látnak, azaz egyetlen adat sem nélkülözi a közvetlen jóváhagyását. A program az ún. háttérbeli adatok közül is kitölti, amit csak tud: módosító számla esetén az előzmény számla számát (F4-es tábla), címadatokat (F7-es tábla)!

Ahhoz, hogy valamely vállalkozás kimenő/érkező számlái adatbeviteléhez használhassuk a NAV nyújtotta export Excel-táblákat, azokat a programmal előre be kell olvastatni! Negyedéves, éves bevalló esetén a számla kelte szerint lefedendő teljes időszak számos tábla letöltését igényelheti a NAV említett oldaláról. Ha némely tábla a benne foglalt számlák keltének intervalluma alapján részben vagy teljesen áthatja egy másik tábla vagy táblák időszakát, az nem baj. Hisz ugyanaz a számla csakis azonos tartalommal fordulhat elő bármely táblában, ezért a program minden számlát egyetlen példányban tárol a belső bugyraiban. Az Excel-táblák beolvasásához szükséges, hogy gépünkre telepítve legyen az Excel olyan verziója (legalább Excel 2003), amely kezelni képes az XLSX-táblaszabványt. A program háttérben használja az Excel-t, működését nem fogjuk látni.
 
Beolvasás teendői:

  • A Könyvelés főcímszó alatti ’NAV online számlák beolvasása’ c. menüben két külön almenüpont szolgál a kimenő és az érkező számlákat tartalmazó NAV Excel-táblák beolvasására. Ezen almenüpontok azonos szerkezetű almenüt nyitnak ki. Első használatukkor állítsuk be a kimenő, illetve az érkező számlák NAV-táblái elérési (forrás) helyét: csak valamely meghajtó betűjelét kell megadnunk, mely winchesterhez vagy pendrive-hoz tartozik. A meghajtó (drive) jele utáni mappa-megadás kötött: a program a NAV-felületről a megadandó drive e mappájába várja a vállalkozás kimenő, avagy érkező számlái Excel-tábláját, tábláit. Bármennyi tábla letölthető ide egyszerre: nevük nyilván különböző lesz, a típusuk fixen XLSX. Lényeg, hogy ne változtassunk a NAV által adott néven és típuson! Ha a táblanéven valamely ok miatt mégis változtatnánk, akkor ügyeljünk arra, hogy ne legyen benne egzotikus karakter, pl. magyar ékezetes betű!
  • A mappába letöltött/bemásolt Excel-táblák tartalma a beolvasási menüpont kiadásával válik a program által hasznosíthatóvá. Minden sikeresen beolvasott Excel-tábla törlődik! A beolvasás sikeressége, esetleges sikertelensége naplózásra kerül. Egy tábla vagy teljesen beolvasódik, vagy egyáltalán nem. A program nem olvas be olyan Excel-táblát, amely nem a szóban forgó vállalkozáshoz tartozik (ennek ellenőrzéséhez a vállalkozás adószámát összehasonlítja az Excel-táblában található Eladó adószámával kimenő számlák esetében, illetve a Vevő adószámával érkező számlák esetében). Az Excel-táblák tartalmával kapcsolatosan fontos feltételezés (elvárás): egyazon számla-kiállító (Eladó) egyazon naptári évben nem állít ki két vagy több számlát egyazon számlaszámmal!
  • Mind a beolvasott, mind a beolvasatlan Excel-táblákra vonatkozóan bejegyzés kerül naplózásra. A napló lista (nyomtatható PDF) formájában jelenik meg: legalján a legutolsó beolvasási információk. A napló közös a kimenő és az érkező számlák tábláira vonatkozóan, de többcéges program esetén szeparált más vállalkozások naplózásától. Mivel vélelmezhető, hogy egy idő után zavaróan nagy terjedelművé válik, naplótörlésre is biztosított menüpont. Törlés után a napló újra kezdődik.

Végül:

Ha sikerrel olvastuk be valamely vállalkozás lekönyvelendő számláit tartalmazó Excel-tábláját (tábláit), máris indulhat a verkli: F7 a Kelet fölött! Az F7 hatására megjelenő ablak három adatnak ad helyet, melyek a képernyőre csalogatandó számla egyértelműsítésére szolgálnak (alig kell belőlük kitölteni valamit). Ezek rendre a következők:

Számla-kiállító azonosítója: Kimenő számlák esetén ez adott, tehát nem kell (nem is lehet) kitölteni. Érkező számlák esetében az adószám törzsszám-részét (adószám 1-8 jegye), avagy annak első pár karakterét írjuk/írhatjuk be. Írható e helyett a szállító nevének első pár karaktere is, akár kisbetűkkel. És üresen is hagyható az adat, ha a szállítót nem kívánjuk egyértelműsíteni.

Számla keltének évszáma: A program átugorja, de le/fel nyíl-billentyűkkel rá lehet lépni. A felajánlott évet ritkán bíráljuk felül: csak akkor, ha az üzleti évtől eltérő évi keltű számlát kívánunk a tárgyévre könyvelni.

Számla sorszáma: Elég a számlaszám egy jellegzetes részének beírása, pl. /132!!! A betűk írhatók kisbetűvel is. Lehet a számlaszám helyett a keltének Hónap.Nap adatrészét is írni hh.nn formában: pl. 08.31 vagy 10.25. Nap-rész helyett írható ** (2 db csillag-karakter) is, ennek jelentése: a számla keltének csak a hónap-része lényeges, a napé nem. Eme adat is hagyható üresen.

Fentiekből látható, hogy nem minden adatot szükséges a legteljesebb terjedelmében megadni, ahhoz, hogy a könyvelő programot számlakeresésre buzdítsuk. A töredékes paraméterezés járulékos haszonnal is bír, ui. lehet, hogy csupán kíváncsiak vagyunk adott tulajdonságú számlák jegyzékére: ha a taglalt paraméterek alapján a program több számlát is talál a NAV-tól beolvasottak között, akkor ezek főbb adataival menüt nyit meg számunkra. Menüpontok sorrendje: Eladó adószáma (noha nem jelenik meg), számla keltének éve, számla sorszáma. A menüben nézelődhetünk, a felsorolt számlák közül választhatunk, avagy Esc: vissza a paraméterezéshez. Egy példa az érkező számlák esetére: adószám: mol, számla éve: 2022, számlaszám (helyett): 11.**. A program ekkor – nagy eséllyel – a MOL-tower égisze alatt kibocsátott 2022. novemberi számlák fő adatait fogja elibünk tárni.
 


NAV Online Számla rendszer export Excel-tábláinak hasznosítása 2/2.
(online számlák és lekönyvelt számlák összehasonlítása)


A Listák "ÁFA-bevallás előtt: ..." című menü bővült a NAV oldaláról letöltött és programmal beolvasott Excel-táblákban található online számlák és a számlanaplókba lekönyvelt számlák összehasonlíthatóságával. Egy paraméterezhető listáról van szó, mely sokat segíthet a lekönyvelt számláink helyességének és teljességének ellenőrzésében. Az ellenőrző lista paraméterezését ugyanakkor (sokrétűsége ellenére) nem javasolt túlbonyolítani, lévén könnyen abba a hibába eshetünk, hogy – főleg a felajánlott dátum-intervallumok átvariálásával – pont saját magunk teszünk túl szelektíven látó „szemüveget” magunk elé, miközben a célunk meg ennek ellenkezője: tárja a program elénk az online és a lekönyvelt számlák összes lényeges eltérését! E sorok írójának tehát az a tanácsa, hogy a paraméterek közül jószerével csak a K és E (kimenő és érkező) számlatípus-jelet variálgassuk, a többi felajánlott paraméteren ne változtassunk. Természetesen, ha pontosan tudjuk, hogy pl. csak egy adott szűk időszakban teljesített számlák, avagy csak pl. EUR-számlák, avagy csak egyetlen vevő/szállító számláit szeretnénk kontrolálni, akkor kívánatos lehet passzentosan paraméterezni. Az összehasonlítás eredménylistájának sorai számos sorrendben kérhetők, összehasonlítás végén a program erre rákérdez. Az eredménylista alján jelmagyarázat és megjegyzések találhatók, melyek fontosak az értelmezéshez.


 

[102w] - 2022. november 6.


Az egyszeres számára nem hoz újdonságot ez a verzió. Na, de a következő...

 

 

[101w] - 2022. október 1.


ÁFA-összesítő lista kérésekor figyelemfelkeltő kijelzés

ÁFA-összesítő kérése esetén mostantól a képernyőre is kijelződik két érték: a tárgyidőszaki, valamint a tárgyidőszak végéig halmozott ÁFA-kötelezettség ezer Ft-ban kifejezett értékei. Ezek célja: kevésbé sikkadjunk el a fölött, ha egy vállalkozás ÁFA-bevallási gyakoriságát sűríteni szükséges, pl. negyedévesről átállítani havira.




Pénztárkönyvi forgalom exportálása Excel-táblába – kissé bővült

Az előző verzióban megjelent lehetőség így csiszolódott:

  1. az oszlopok sorrendje talán logikusabbá vált
  2. új oszlop: bevétel/kiadás sor pénzeszközének e mozgás utáni egyenlege
  3. új oszlop: számlatétel Bruttó-eltérése, mely – kitöltött eredeti Nettó és ÁFA esetén – az eredeti Bruttó és a könyvelt Bruttó eltérése.

 

[100w] –  2022. augusztus 28.

.
Pénztárkönyvi forgalom exportálása Excel-táblába

Fenti feliratú – Képernyő cím alatti – menüponttal pénztárkönyvünk szelektív lekérdezésének eredménye Excel-táblában képződik, mely automatikusan meg is jelenik. A szelekcióba eső forgalmi tételek majdnem minden hozzájuk köthető adatot tartalmaznak. Mondjuk, a folyószámla ’Anyja neve’ hiányzik ebből a körből, de ha igény mutatkozik rá, e sorok íróján nem múlik. A menüpont ismételt használata az előző utolsó Excel-tábla felülírásával jár.

Sikeres használathoz szükséges, hogy gépünkre telepítve legyen az Excel!



Szelíden agresszív mentés

Realitásérzékről teszünk tanúbizonyságot, ha könyvelő programunk adatait nem sokáig hagyjuk abban tévhitben tündökölni, hogy lévén unikálisak, azaz nincs párjuk (értsd: másolatuk) széles e világon, attól örökéletűek is egyben. Az emberiség előbb talán még csak sejtette, Kisherceg óta tudja is, hogy mindennek van ragadozója: nyúlnak a róka, kishalnak a nagyhal, botsáskának a bot. Számítógépes adatainknak pedig SZVA és TGÖ – Számítógépes Vírusok Armadája és Technika Gonosz Ördöge. Azonban! Amint az egerek sorsára sem kivétel nélkül macskáknak szükségszerű feltenni a koronát, úgy adataink számára is létezik egérút. Nevezzük ezt mostantól adatmentésnek.

Adatmentésre eddig is – mindig is – volt lehetőség: Szerviz című menüpont utolsó előtti almenüpontja (melyet – nem túl ritkán – ki illik adnunk). Ezen kívül: bizonyos kritikus műveletek előtt automatikusan is történt mentés eddig is, ha akartuk, ha nem.

Mostantól bővül az automatikus mentések sora: adatbázis-konverzió előtt is bekövetkezik. Noha ez nem kritikus művelet, gyakoribb, mint pl. az évnyitás.

Mindazonáltal legfontosabb hír, hogy ún. félautomata mentéssel is bővül most a paletta:

Valamely gyökérkönyvtárba való belépés kezdeményezésekor a programunk mostantól elibénk helyezi egy „félautomata mordály” ravaszát, ha e helyen az utolsó piff-puff (értsd: a szóban forgó gyökérkönyvtár összes adatának mentése) 10 napot meghaladó múlt homályába vész. A ravaszt csak meg kell húznunk. Nem kötelező meghúzni. Meghúzás virágnyelven: Enter gomb megajándékozása az ujjlenyomatunkkal. A program ajándék hiányában sem orrol meg: nem torol. Szelíd és állhatatos marad: valahányszor erre járunk, addig kínálja a ravaszt – Enter leütését – elnyerni kegyeinket, míg végül csak-csak megadjuk magunkat a mentés utáni megkönnyebbülés ígérete reményében. Mentés időtartama: gyökérkönyvtárbeli adataink volumenétől függően 1-2 mp és 1-2 perc közötti.

TUDNI KELL:

Az automatikus és a most bevezetett félautomata mentések is winchesterre történnek! Azon adathordozóra, amelyen a könyvelő program éles adatai is találhatók. Többcéges könyvelés esetén az automatikus mentés az aktuális ügyfél, félautomata mentés az összes ügyfél gyökérkönyvtárbeli adatai mentését jelenti. Ha winchesterünk tönkre megy (TGÖ esete), nem áltathatjuk magunkat azzal, hogy mindent megtettünk az adatainkért: „mentettünk mi sokszor, csak hát azok fránya mentések is a wincsin voltak…”

ÉPPEN EZÉRT:

A most debütált félautomata mentés sem csökkenti felelősségünket, hogy kellő időközönként – leküzdve kétségkívül egészséges patópálságunkat – a Szerviz vonatkozó menüpontjával PENDRIVE-okra (tehát: kivehető, egyben kiveendő külső adathordozókra) is mentsünk! Hol egyikre, hol másikra! Ha megtesszük, már tényleg majdnem mindent megtettünk annak érdekében, hogy könyvelési adataink ne váljanak SZVA/TGÖ ragadozók zsákmányává. Azért csak „majdnem”, mert a biztonság fokozható: a mentéseinket tartalmazó adathordozók (pendrive, külső winchester) tárolási helye legyen távol az éles adatokat tartalmazó számítógéptől: páncélszekrény, másik helyiség, másik épület.

VÉGÜL:

A mentési állományok ZIP formátumú tömörített fájlok. Az alkalmazott névkonvenció okán eddig sikeresen kerülték el a zsarolóvírusok figyelmét, épen vészelték át a támadásokat, de ez nem olyan, amire SZVA úri becsületszavát adta, hogy így marad örökkön örökké. Továbbá: tudnunk kell, hogy azon adatállomány, amelyet valaki – hálózat esetén pl. kolléganő a szomszéd irodában, avagy akár mi magunk, ha duplán-triplán indítottuk el gépünkön a programot – nyitva tart, NEM KERÜL be a tömörített mentési állományba! Kimarad, mert foglalt. Egy ilyen – hiányos – mentés sem értéktelen, de törekedjünk arra, hogy mentéskor a mentést végző programpéldány legyen csupán aktív: művelet kiadása előtt a kezdeményező léptessen ki mindenki mást a könyvelő programból, szusszanjanak egy percet.

LEGVÉGÜL:

Számos helyen (könyvelőiroda, cég, intézmény) rendszergazdailag is működik valamiféle mentési mechanizmus: tükrözés, vagy pl. pontban éjfélkor felhőbe küldődik a hálózati szerver értékesnek vélt adatai aktuális tartalma. Ez olyan, mint bankban elhelyezni a havi 200 pengő fixet, miközben az a winchesteren is megmarad. Tehát jó. Csakhogy a bank (a felhő) is tönkremehet, avagy legközelebb hamis 200-assal (sérült adattal) cserélődik le az előző bankó. Egy szó, mint száz, ne mellőzzük a programbeli intézményes mentési lehetőséget: a retikül belső zsebében lapuló pendrive-nak (párnacihának) is létjogosultsága van! A könyvelő program mindig új és új – kis helyfoglalású – mentési állományokat képez, tehát nem írja felül az előzőeket, mely szisztéma a rendszergazdai technikák egy részére igenis jellemző.



[99w] –  2022. július 31.

[98w] –  2022. július 5.

Az egyszeres számára nem jelent meg újdonság most.

 

 

[97w] –  2022. június 10.


Magyar nyelv, Te hátrányos helyzetű!

Az előző verzióval – hangsúlyt ennek nem adtam – annyiban módosult a 2265.XML képzése, hogy ezután elvileg nem kell foglalkoznunk az & karakterrel, mely karakterre az ÁNYK erősen pipa, akarom mondani: allergiás. E tevékenység közepette véletlenül kiiktattam a magyar ékezetes karakterek egyik kódlapról másikra való átkonvertálását, melynek folyományaként a 65-ös bevallásban az ékezetesek egzotikus fizimiskával jelentek meg. Mindez egyik korai ÁFA-bevalló ügyfelemnek tűnt fel, Neki köszönhetően orvoslásra került a probléma, és az ékezetesek újra régi pompájukban ékeskednek.

 

 

[96w] –  2022. május 31.

[95w] –  2022. május 3.

[94w] –  2022. április 6.

[93w] –  2022. március 2.

[92w] –  2022. február 13.
 

Az egyszeres könyvelésre nézve e verzió nem hoz újdonságot.
 


 

[91w] –  2022. február 6.

 

A verziót a 2->1 kettős könyvelés újévi nyitásának egy javító módosítása provokálta ki, közvetletlenül az egyszeres nem érintett.

 

 

[90w] –  2022. február 1.

 

A verzió a kettős könyvelés egy változása okán lépett előre, az egyszeresben nem történt változás!


 


[89w] 
–  2022. január 31.

 

2->1 nyitás, vagyis: „2->1” kettősének program általi újévi nyitása

A [68w] verzió leírásában már utaltunk a lehetőségre: akár kft-szerűen is könyvelhetünk pénztárkönyvest (kellő igény esetén elképzelhető, hogy majd naplófőkönyvest is). 

Amint 68-nál, most is a ’Kettős könyvelő program változásai’ cím alatti párhuzamos – tehát: 89-es – verzió alattiakat kérjük elolvasni!


 
2265, 22A60, 2208

A 65-ös és A60-as bevallások nem változtak.

Őstermelő 2208M főlapjára vonatkozóan: a ’Tevékenység azonosító’ adatmező NEBIH prefixét (program által) az őstermelői tevékenység azonosító követi. Ez – adatbevitelkor – az F7-es (Fszla +) képernyőtáblában tölthető ki az esetleges egykori őstermelői igazolvány szám helyén.



Jucika helyett Juliska

Bevételek és kiadások rögzítésekor három dátum kitöltésével/kitölthetőségével szembesülünk. Ebben nincs változás, sem a jelentésükben! A ’Számla kelte’ és az ’ÁFA-teljesítés időpontja’ szerepkörűek esetében azonban megnevezés-kombinációjuk az eddigi ’Szk/Telj’ helyett mostantól ’Kelt/Áfa’ szövegre változik. Hátha autentikusabb így.
 
 

 

[87w], [88w]

 

Az egyszeres könyvelés e verziójába nem került új dolog. Kivéve, ha Ön kihasználja/kihasználhatná a 2->1 (Kettős könyvelésből pénztárkönyv generálása) lehetőséget - lásd: Kettős könyvelő program [68w] verziójának leírása.

 

 

[86w]


ÁFA-csoport adóalanyok számlái a 65M-en

Ha valamely vállalkozásnak több szállítója is egyazon ÁFA-csoportba tartozó, akkor e szállítók számlái egyetlen 65M-es lapon jelennek meg (a közös csoport adószám alatt), az ÁFA-összesítő listán azonban továbbra is külön fognak szerepelni: saját nevük alatt, közös csoport adószámmal.

 

 

[84w], [85w]

 

Ez a verzió az egyszerest nem bonyolította tovább.

 

 

[83w]

 

Kompenzációs feláras beszerzések

 
A kompenzációs feláras beszerzések „Az ÁFA pénzforgalmi elszámolása” alá tartozó szállítótól történő beszerzések módjára kellene, hogy viselkedjenek. Ezt támogatandó: adatbevitelkor a nem azonnali kiegyenlítésű kompenzációs feláras beszerzések tételei mostantól P jelzőt kapnak – rögzítéskor, automatikusan.
 

 

[82w]

 

Az egyszeres program őrzi előző utolsó állapotát.

 

 

[81w]


ÁFA pénzforgalmi elszámolása – fizetendő adó & rá áthárított adó

Egy ügyfelem szembesült, és utána szembesített a NAV 9 oldalas „pénzforgalmi elszámolás” értelmezésével. Közelebbről az ÁFA tv. XIII/A. fejezete 196/B. § (2) pontjának a) és b) bekezdéseiről van szó. A NAV-értelmezés a „fizetendő adó”, illetve „rá áthárított adó” fogalmakat – s ezzel a pénzforgalmi elszámolást – olyan számlaforgalmakhoz köti, amelyeket a könyvelő programban az 5,8,2,7,G,I,J,K ÁFA-kódok valamelyikével minősítünk. Az egyéb ÁFA-kóddal illetett forgalmak ki kell, hogy maradjanak a pénzforgalmi elszámolásból: például a fordított ÁFÁ-s és az adómentes számlák is. Az alkalmazkodás megtörtént. Szíves elnézést kérek, ha az eddigi gyakorlat utólag kellemetlenséget okoz! Bár az adóhatóság bugyellárisa nem rövidült, az érintett (pénzforgalmis vállalkozás által kiállított) nulla ÁFÁ-s számlák között előfordulhat olyan, amelynek bevallási (65, A60) időpontját az elhúzódó kiegyenlítése okán immár más időszakra állapítaná meg a program.


ÁFA-analitika ÁFA-kulcsonként

A kimenő és érkező számlák analitikus nyilvántartásának listái mostantól a számlatételek ÁFA-kulcsainak sorrendjében is kérhetők (a program erre rákérdez), miáltal ÁFA-kulcsonkénti kartonokhoz jutunk.

 

 

[80w]

 

Egyszeres tekintetében a program jelenleg senkit nem terhel újdonsággal.

 

 

[79w]

 


Elkészültek a könyvelő program által prezentálható bevallások/adatszolgáltatások 2021-es kiadásai. Valamely mértékben mindhez szükséges megjegyzést fűzni.


2165

A program szempontjából csakis a 65M lapok kitöltése változott. Az új 65M kérdéseket is felvet.

2165-02 lap:

A NAV egy új oszloppal bővítette: ’Előlegből adódó különbözet jelölése’. Eme oszlopba akkor kerül jelölés, ha a számla előleg visszavételét (jóváíró elszámolását) tartalmazó ún. végszámla. Ha a vállalkozás (amelyet könyvelünk) valamely beszerzéséhez (előlegszámla ellenében) előleget fizetett, pl. 100eFt + ÁFÁ-t, és a beszerzés teljes összege végül 300eFt + ÁFA lesz, akkor a szállító végszámlája – lényegileg – két tételt tartalmaz: 300eFt + ÁFA végösszeget, valamint az általa korábban számlázott 100eFt + ÁFA előleg beszámítását: -(100eFt + ÁFA). A végszámla és az előlegszámla különbözete 200eFt + ÁFA. Nos, a 65M-02 lapon ezt a végszámlát két sorban kell feltüntetnünk. Példánk esetében az első sor összege 300eFt + ÁFA, amelyhez az új oszlopban V-jelölés szükséges. Következő sorban a 200eFt + ÁFA különbözet tüntetendő fel: KÜL-jelöléssel (természetesen, a kitöltés ezer Ft-ban végzendő). A könyvelőnek semmit nem kell tennie, a program a leírt kitöltést automatikusan elvégzi, ha…

Ha az előlegek kontírjának első két jegye: 35.
Ha a számla megfelel a fentebb illusztrált végszámla-sémának.
Ha a számla nem – 02K lapra kívánkozó KT jelzésű – módosító számla!!!


Az utolsó kitétel különösen hangsúlyos! Ezután (legalábbis ha eleget akarunk tenni a NAV 02-es lapon kifejezett – előlegekkel kapcsolatos – kíváncsi-fáncsiságának), a végszámlák rögzítésekor nem szabad megadni az előlegszámla – mint előzményszámla – számát! Mert ha megtesszük, akkor a program ezt – e sorok írója szerint: helyesen! – módosító számla gyanánt érzékeli. A fejlesztők számára kibocsátott legutóbbi NAV-dokumentációból úgy tűnik, hogy a végszámla előlegszámlára való hivatkozását az előleg-számlatételhez rendelt előzményszámla (előlegszámla) számával tervezik megoldani. Amint ez kötelező érvényűvé válik, vélhető, hogy a 65M összesítő jelentés is változni fog.

2165M-02K lap:

Ránézésre semmi változás nincs a lapon. Külsőre valóban nincs, kitöltése azonban némileg változott. Eddig rendre E, K,…, K, KT, …,KT jelölésű korrekciós (módosító) láncolatokat kellett itt feltüntetni (ahol minden K és KT „láncszem” a láncolat előző elemére hivatkozik, mint előzményszámlára). A változás: egyrészt, az opcionális K jelölésű számlákat ezután nem kell (nem szabad) feltüntetni, másrészt a KT jelölésű számlák a 02K lapon mostantól az E jelű eredeti számlára (annak számára) kell, hogy hivatkozzanak. A könyvelőnek semmit nem kell tennie, a program a leírt kitöltést automatikusan elvégzi, ha…

Ha a módosító számlák előzményszámlái számainak megadásán sem a számla-kiállítók, sem Önök (könyvelők) nem változtatnak! Azaz: új módosítás esetén továbbra is az előző utolsó módosító számlára hivatkoznak!!!

Ha akár Önök, akár némely számla-kiállító változtat, akkor a hivatkozási láncolat (lévén e tekintetben nincs kiadott új irányelv) mechanikus – értsd: könyvelő program általi – felismerése zavarossá, kezelhetetlenné válik. Kívánatos lenne, hogy a NAV ne félévről félévre varrogassa a 100 éve létező Számla nevű alapbizonylat víziójának ráncait. Annyira gyorsan nem „öregszik”. Pl. az ún. gyűjtőszámlák sem férnek bele a NAV jelenlegi számlavíziójába. Egyértelmű, időálló, nagybetűs élethez igazodó gránit iránytű lenne szükséges a számlák ilyen-olyan típusai és azok tartalmi és formai követelményei definiálására az elektronikus kezelésük stabillá tétele érdekében.

Záró költői kérdés: mit tegyen a program, ha egy számla egyszerre nevezhető – NAV „fogalma” szerinti – végszámlának és módosító számlának is? Az ilyen számla a 02, avagy a 02K lapon érzi magát komfortosabban? A könyvelő program – jelenleg – módosító számlának fogja tekinteni, és a 02K lapra száműzi.


21A60

A program az Összesítő Nyilatkozatot az elmúlt évekhez hasonlóan képes kitölteni, az „újkori” 05-ös lap kitöltésére nem tud vállalkozni.


2108

Őstermelői kifizetések 08-asba a korábbiakhoz hasonlóan. E tekintetben nincs változás, azonban:

Egy új, Képernyő főcím alatti – ’Kisadózó szállítók havi forgalma’ c. – menüpont a 3 millió Ft feletti nettó kifizetést abszolváló kisadózók 40%-os nagyadó-alapjának kimutatásában – s általa a vonatkozó 2108A-01-04 lap kitöltésében – igyekszik segíteni. A menüpont az üzleti évben előfordult kisadózó szállítói forgalmakat gyűjti kisadózónkénti havi bontásban és év összesen. A listán minden kisadózóra három forgalmi sor képződik. A nettó (kettős könyvelésben a pénzforgalmi párosítás elvégzésének nehézkessége miatt: a bruttó) kifizetések összesítését a 3. sor tartalmazza, mely figyelmeztető és irányadó lehet a könyvelők – és a piros vonalat közelítő kisadózók – számára. Az első két forgalmi sor sem érdektelen: a kisadózók kiszámlázott (előírt) nettó összegeit tartalmazza. Az első sor csakis azon nettók összegzése, amelyek számlái rögzítésekor beírtuk a K (vagy W) jelzést: kisadózói státuszban kiállított számlák esete. Második forgalmi sor a legalább egy K (vagy W) jelzésű számlával rendelkező szállító összes tárgyévi számlái nettóinak összegezése. Céljuk a várható kifizetések előrejelzése, valamint a K (vagy W) jelzés esetleges lefelejtésével való szembesülés elősegítése.


PTGSZLAH

2021-ben a PTGSZLAH számára – mint a mesében – 3 nap egy év. Ui. 2021-ben csakis a 01.03-ig bezárólagos keltezésű 2021-es számlákra alkalmazandó, lásd: kitöltési útmutató. A PTGSZLAH – gyakorlatilag – megszűntnek tekinthető.



 

[76w], [77w], [78w]

 

Egyszeresben - és Nyugaton - a helyzet változatlan. De jön majd a 79-es.

 

 

[75w]

 

Nem változott az előzőhöz képest.

 

 

[74w]

 

E verzió sem tartalmaz újdonságot az egyszeres könyvelés számára.

 

 

[73w]

 

Jelen verzió nem tartalmaz újdonságot az egyszeres könyvelés számára.

 

 

[72w]

 
Vevők/szállítók „adószám-szempontú” vizsgálata

A Listák utolsó előtti új szövegű – „ÁFA-bevallás előtt: néhány sajátos rutinellenőrzés” (a cím magáért beszél:  ÁFA-bevallás előtt feltétlenül kérjük le!!!) –  menüpontja mostantól két menüpontból álló almenüt nyit meg, amelynek elsője már 7 év óta ismert, a második azonban új: Vevők/szállítók „adószám-szempontú” vizsgálata. Az új menüpont az üzleti év kimenő és érkező számlái vevőinek/szállítóinak adószámokkal (adószám, csoport adószám, közösségi adószám) kapcsolatos opc. észrevételeit adja tudomásunkra lista formájában. Jelenleg 10-féle észrevételt tud tenni, melyek nem mindegyike tekinthető hibának. A mérlegelés a program felhasználójának dolga.
 

 
 

[71w]


E verzió nem tartalmaz újdonságot az egyszeres könyvelés számára.

 

 

[70w]

 

Élet – és 2065M – 2020. július 1. után

A 65-ös ÁFA-bevallás 65M összesítő jelentésének születési éve 2013. A könyvelő program kezdetektől fogva (lásd: [23]-as, [26]-os, stb. verziók leírása) kezeli az ún. tételes ÁFÁ-t: ÁFA-összesítő kérésekor listára és ee65.XML-be gyűjti az M-lapokra kívánkozó adattartalmat. Az XML-fájl az ÁNYK Szerviz menüpontjának Egyedi importálás c. almenüpontjával olvasható be. 2020-ban – online számlázás okán – a 65M-jelentés már csakis beszerzés-számlákra korlátozódik.

Aktuális új változás, hogy 2020. július 1-től (éves bevallók számára 2021. január 1-től) a 65M-beli számlánkénti nyilatkozati kötelezettség ÁFA-értékhatára (100eFt áthárított adó) – mint alsó határ – megszűnik. Lévén, a negatív ÁFÁ-s számlák korrekcióknak számítanak, nem jogtalan kérdés, hogy az elvi új ÁFA-értékhatárt 0 Ft-nak, avagy 1 fillérnek – gyakorlatban: 1 Ft-nak – kell-e tekinteni? További – nem teljesen új – kérdés, hogy az immár 0 Ft-ra, avagy 1 Ft-ra redukálódó alsó értékhatár a számla áthárított adójára, vagy a számlából a befogadója által ténylegesen levonásba helyezett előzetesen felszámított adóra vonatkozik-e? A kérdésekre adott NAV-válasz alapján a program a legalább 1 Ft levont adót tartalmazó egyenes adózású (tehát: nem kompenzációs feláras, és nem fordított ÁFÁ-s) beszerzéseket gyűjti a július 1-el vagy később kezdődő bevallási időszakok 65M lapjaira. Pl. az I, J, K ÁFA-kódú beszerzés számlák sem kerülnek kimutatásra, lévén a levont adójuk 0 Ft.

Szükséges megemlíteni, hogy – némi morfondírozás után – a 2020. július 1-el hatályos ÁFA-törvény 338. §-ából kiolvasható átmeneti szabállyal a könyvelő program nem él: 65M-be gyűjti a július 1. előtti keltű 100eFt alatti áthárított adót tartalmazó, de június 30-a után teljesített, illetve teljesítendő beszerzéseket is.
 
További adalékok a következők:

1. Július 1-től a negatív ÁFÁ-s beszerzést a program hangsúlyosan 02-K lapra kívánkozó korrekciós számlának tekinti: adatbevitelkor felhívja a figyelmet az előzmény számlája sorszámának (nem kötelező) kitöltésére, mely sorszám kitöltése továbbra is a – mostantól akár 50 karakteres – számlaszám fölött kiadandó F4-es (E.számla) funkcióbillentyűvel kezdeményezhető. Természetesen, előzménye nem csak negatív számlának lehet.
2. Az F4-es adatbeviteli ablak mostantól további három – nem kötelezően kitöltendő – adat bevitelére is lehetőséget ad: rendre az aktuálisan könyvelendő számlán feltüntetett teljesítési időpont, a számla összesített adóalapja, összesített áthárított adója. Ezen adatoknak nincs hatásuk arra, hogy egy számla megjelenik-e valamely bevallási időszak 65M-lapján. Csakis a számla 65M-beli adattartalmára nézve lehet hatásuk: kitöltésükkel felülbírálhatók a program 4-5 pontok alatt taglalandó alapértelmezései.
3. Ha valamely számlát több tétellel (több sorban) tudunk csak lekönyvelni, az F4 alatti adatmezőket (ideértve az előzmény számla számát is) elég egy tételnél kitölteni. Ha több tételnél is kitöltjük, a kitöltés azonosan történjék, ne ellentmondásosan.
4. Ha az F4 alatti teljesítési időpontot a számla egyetlen tételénél sem töltjük ki, az ÁFA-teljesítés időpontja lesz a program alapértelmezése. Úgy véljük, a kitöltésre ritkán lehet szükség.
5. Ha az F4 alatti adóalap és áthárított adó összegét a számla egyetlen tételénél sem töltjük ki, a program a számla tételeire vonatkozó összesen áthárított adót és annak alapját érvényesíti a 65M-en. Figyelem: ha egy számlatétel a 7, G ÁFA-kódok valamelyikével könyvelt, a program előbb kikalkulálja az áthárított adót és annak alapját, s csak ezután összesít – így véglegesítve a számla adóalapját, adóját. Az F4-beli adóalap és adó értékének explicit kitöltésére vélhetően csakis olyankor lehet majd szükség, ha a vállalkozás az adott beszerzése teljes összegének csak egy részét – pl. csupán a 40%-át – jeleníti meg a könyvelésében.  

Összességében: július 1. után a belföldi adószámmal rendelkező szállítóktól történő egyenes adózású beszerzések dominánsan 65M-re kerülnek. A kisösszegű – pár száz Ft-os – számlák 0 adóalappal és 0 adóval, ui. az összesítő jelentés változatlanul eFt-ban töltendő ki. E sorok írója kér mindenkit, aki még soha nem importált ee65M.XML-t az ÁNYK-programmal, hogy tekintse át a honlap tételes ÁFÁ-ra vonatkozó korábbi leírásait, próbálja meg alkalmazni a leírtakat. Lehetőség szerint ne a júliusi, avagy a 3. negyedéves ÁFA-bevallás legyen az első, amely esetében valaki először kísérli meg végig vinni az amúgy egyszerű ceremóniát! Ha egy ee65.XML importálása sikertelen, annak leggyakoribb okai a következők:

1. Nem töltöttük ki, nem rögzítettük le a könyvelt vállalkozás aktuális üzleti évi adatait (Segédlet utolsó menüpontja): ennek következtében a program sem tudja kitölteni az 2065 fejadatait.
2. A 65M-beli beszerzések valamely szállítójának hiányzik (vagy hibás) az adószáma: az ÁFA-összesítő listán a tételes ÁFA adószám-oszlopát kell vizuálisan átfutni, hogy megállapítsuk, kinél hiányzik az adószám.
3. A könyvelt vállalkozás nevében, vagy a bankszámlájának nevében, vagy valamely szállító nevében XML-től idegen karakter előfordulása: ez majdnem mindig az &-jel, pl. a K&H Bank Zrt., mely sok vállalkozás számlavezetője. Hagyjuk el az &-jelet, avagy helyettesítsük az ’és’ szöveggel.

Végül, mivel a június 30-a utáni ÁFA-bevallási időszakok majdnem minden beszerzésről hírt kell, hogy adjanak a NAV számára, mondhatni: a tételes ÁFA megjelenítése okafogyottá válik az ÁFA-összesítő listán. Alapban ez így is fog történni, csupán a tételes ÁFA ismert összesen sorai, és az opcionális hibajegyzéke jelenik meg. Egy új funkció – F7 (65M-lst?) az ÁFA-összesítő időszakának bekérésekor – mindazonáltal lehetővé teszi ezután is a „tételes ÁFA” megjelenítését. Fontos: az esetleges hibajegyzéket ne vegyük félvállról! Az abban megfogalmazott észrevételek orvosolandók. Probléma esetén szíveskedjenek hívni e sorok íróját!

 

Rontott és 0 Ft-os kimenő számlák számai – tombolázáshoz

A tombolázás 15 éve szolgáltatása a könyvelő programnak: kérésre megkísérli felderíteni az olyan típusú bizonylatok hiányzóit, amely bizonylatok számai a könyvelt vállalkozásra nézve adott kiinduló ponttól egyesével sorszámozottak. Ilyenek a kimenő számlák. Ha egy kimenő számla – amelynek sorszámán már túllépett a vállalkozás számlázása – hiányzik a könyvelésből, annak két elfogadható oka lehet: rontott, avagy 0 Ft-ról kiállított (utóbbi a nagy szolgáltatókra jellemző, túlfizetés esetén). Az indokoltan hiányzó számlaszámokat – ha akartuk – eddig +/-1 Ft-os technikai számlapárokkal tudtunk bevinni a szintetika lényegi torzítása nélkül, miáltal a tombolázás e számlaszámokat már nem sorolta fel, mint hiányzókat.

Mostantól intézményesen is a program tudomására hozhatók a vállalkozás adott üzleti évéhez tartozó indokoltan hiányzó számlaszámok. Egy erre szolgáló egykarakteres adatmezőben 0-val jelezhető, ha a számlaszám 0 Ft-os, nem pedig rontott. A rontott és a 0 Ft-os kimenő számlák számait felvihetjük adatbevitelkor, kimenő számlák könyvelése közepette, és a Segédlet egy új almenüpontjával is. Előbbi eset alkalmazása a – bármely adatmező fölött kiadható – Ctrl-F3 (Rontszla) funkcióval történhet: ezt leütve megnyílik előttünk a rontott számlák számainak beviteli és karbantartási lehetősége, amelyből való kilépéssel visszatérünk az adatbevitel folytatásához (az éles számla beviteléhez). E mód akkor praktikus, ha a rontott, ill. 0 Ft-s számlák az éles számlák közé lefűzöttek: nem kell miattuk kiugrálni a Segédletbe.

Fontos: a tombolázás az új módokon bevitt rontott és 0 Ft-os számlaszámok hiányát ki fogja ugyan jelezni (lévén valójában tényleg nincs ilyen számlaszámokkal lekönyvelve forgalom), azonban e számlaszámokat R vagy 0-jelzéssel látja el a listán, szemben az aggodalomra okot adó !!! jelzésű – fizikailag is hiányzó – számlaszámokkal. A tombolázás (noha hely hiányában a listán a számlaszámok sorszámainak utolsó 23 jegye tud csak megjelenni) a most bevezetett maximum 50 karakteres számlaszámok ellenőrzésére épül.

 

 

 

[69w]

 

F7: Fszla +

 

Az aktuális naplótétel opcionális folyószámlájának kiegészítő adatai táblája behívása a folyószámlaszám és a folyószámla megnevezése adatmezők fölött mostantól letiltott. Mindez biztonsági okokból történt, összhangban az előző verzió alatt írott idevonatkozókkal. 

 

 

[68w]

 

2->1, vagyis: Kettős könyvelésből Egyszeres (pénztárkönyv) generálása
 
Lehetne azt is mondani, hogy "fából vaskarika"! Vagy fordítva? Ki tudja! Lényeg, hogy aki kettős könyvelő programmal és pénztárkönyvvel is rendelkezik, mostantól kettősben is könyvelheti az egyéni vállalkozóit, és e kettősből egy menüponttal év közben bármikor pénzforgalmi szemléletű pénztárkönyvet generáltathat. És immár ebből a pénztárkönyvből prezentál ÁFA-bevallást, pénzforgalmi eredményt, és minden mást is, amit a pénztárkönyv modul nyújtott eddig, és nyújt ezután is. Részletes leírást a Kettős könyvelő program változásai cím alatt olvashatunk - ott szintén a [68w] verziónál!
 
Érdemes elolvasni. Érdenes élni a lehetőséggel!
 
 
 
 
F7-es funkció (Fszla +) adatbevitel közben

Figyelem! Ne használjuk a folyószámla számának, valamint nevének adatmezőjén tartózkodva! A kérés összefüggésben van az adószámok adatbevitel közbeni folyamatos láthatóságának biztosítására való törekvéssel – lásd: [67w] verzió. Ha a tanácsot nem fogadjuk meg, akkor bizonyos esetekben az említett mezők fölötti F7 puszta leütése rontja el a táblájában amúgy e pillanatig helyes taralommal lévő adatainkat. Ennek végleges megoldása valószínűleg az lesz, hogy az F7 csak bizonyos adatmezők fölött lesz engedélyezve, de mindez átgondolásra, tanulmányozásra vár.
 
 

 

[67w]


Adószám kijelzése adatbevitelkor

Könyvelési tételek adatbevitelénél – akár új tétel bevitelében vagyunk, akár meglévő módosításában, akár korábban rögzített tételek fölötti császka-mászkában – mostantól állandó kijelzés alanya az aktuális tétel – rögzített/rögzítendő – folyószámlája adószámának, adószám hiányában pedig opc. közösségi adószámának állapota. Formálisan helyes adószám zöld, hibás adószám piros színű mezőben jelződik ki – a képernyő jobb felső sarkában. Adószám hiányában az opc. közösségi adószám (legyen akár helyes, akár hibás) jelenik meg – kék mezőben. 

Az adószámok fenti módú szemmel tarthatóságának célja: nyilvántartottságuk, helyességük kontrolálásának egyszerűsítése a 2020. július 1. utáni felértékelődés okán.
 
 

 

[66w]

 

2065.xml, 20A60.xml, 2008.xml (őstermelői kifizetések), PTGSZLAH

A könyvelő program felkészített a felsorolt 2020-as bevallások és adatszolgáltatások előző évivel megegyező szintű nyújtására.



0-mértékű ÁFA-kulcsos kiegyenlítetlen értékesítésekre 45 helyett 0 nap fizetési halasztás

A SZAKMA kikristályosodott véleménye szerint az ÁFA törvény 61. §-a szerinti 45 napos fizetési halasztás lehetősége csak a nem 0-mértékű ÁFA-kulcsos értékesítésekre vonatkozik. Ennél fogva, a 2020-as és későbbi ÁFA-teljesítésű 0-mértékű ÁFA-kulcsos értékesítésekre egységesen 0 nap fizetési halasztást érvényesít a könyvelő program: ÁFA-összesítő és analitika.
 

 

[65w]

 

Az egyszeres könyvelés számára jelen verzió nem hoz újdonságot.

 

 

[64w]

 

ÁFA-összesítő – tételes ÁFA: egy kis adalék

Az adalék csupán annyi: az esetleges tételes ÁFA forgalmak listája mostantól végösszesen sorokkal zárul. E sorok értékei az xx65-ös ÁFA-bevallás 05-ös lapjának xx65M-ekből következő összesítéseivel – elvileg – egyezőek.

 

 

 

[63w]

 

Tombolázás a hosszú számlaszámokra

A könyvelő program mostantól a kimenő számlák hosszú (max. 16 karakterből álló) számlaszámait tombolázza, szemben az eddigi gyakorlattal, amely a számlaszámok utolsó 10 karakterére épített csupán. Lényeges változást mindez ritkán eredményez az eddigiekhez képest (hisz a számlaszámok sorszám része szinte mindig belefér az utolsó 10 karakterbe), de mindenképpen így helyes, így precíz.

 

 

[62w]

 

Pénztárkönyv történelemőrzése

E verziótól – a 2019-es üzleti évvel kezdődően – mód nyílik a pénztárkönyv változási folyamatának őrzésére. A folyamat 3-féle típusú elemi változás – tranzakció – vegyes egymásutánja a történések sorrendjében:

- Új bevétel/kiadás tétel felvitele (nincs jele)
- Korábbi bevétel/kiadás tétel módosítása (jele: MOD)
- Korábbi bevétel/kiadás tétel törlése (jele: DEL).

Tranzakciókat nem csak manuális adatbevitel eredményezhet, hanem pénztárkönyvet módosító egyéb programszolgáltatások is: pl. automatikus tőkebetét, 1-2 Ft-os kerekítések, évzárás, stb. Történelemőrzés azt jelenti: a program tárolja a tranzakciókat, számon tartja sorrendiségüket, történésük (gép belső órája szerinti) időpontját, hogy mit vittünk be, mit mire módosítottunk, és mit töröltünk. A történelemőrzés bármikor be- és kikapcsolható. Kikapcsolt állapotú időszakra vonatkozóan – történelemőrzés szempontjából – lényeges információk vesznek el: pl. nem marad nyoma annak, ha ez idő alatt egy tételt felviszek, majd törlöm. Ha pedig nem törlöm, hanem – akár többször is – módosítom, akkor csak az utolsó módosítás eredménye marad fenn. Egészében véve, történelemőrzés bekapcsolásakor a program a kikapcsoltság időszaka alatti változások eredőit tudja csupán a pénztárkönyv „történelmébe” integrálni. Ráadásul, ezen eredő tranzakciók időpontjai az integrálási folyamat alatt fennálló gépóra-állapot szerintiek lesznek, tehát torzak: nem a tranzakciók eredeti valós időpontját, hanem a történelemőrzésbe történő bevonásuk időpontját jelzik, miáltal akár több száz tranzakció „zsúfolódhat” igen rövid, néhány másodperces időszakaszba.


Mire jó a történelemőrzés?

Arra, hogy lehetőséget nyújt a teljes pénztárkönyv (avagy annak bizonyos tulajdonságú tételei) két különböző időpontbeli állapota közötti eltérés lekérésére. Pl. ha október 18-án megjelenítve a 3. negyedéves ÁFA-összesítőt azt tapasztaljuk, hogy a program most mást hoz le a 2. negyedévre, mint anno július 19-én a 2. negyedéves ÁFA lekérésekor, akkor nyomasztó kérdés fogalmazódik meg bennünk: vajon mivel bolygattuk meg a 2. negyedév ÁFÁ-ját annak bevallása óta!? Precízebben: vajon július 19. és október 18. között milyen új tételeket vittünk be, miket módosítottunk, töröltünk, amik a 2. negyedév ÁFÁ-jára hatást gyakoroltak? Nos, a történelemőrzés ehhez hasonló kérdések megválaszolásában segít.


Hogyan kell használni?

Először is: mielőbb be kell kapcsolni. És folyamatosan bekapcsolva hagyni. Kikapcsolt időszakra vonatkozóan ui. az történik, ami eddig volt: a múlt elvész, és csak a mindenkori aktuális jelen áll rendelkezésre. A könyvelés időnkénti mentései ugyan enyhítenek ezen, de a mentések úgy viszonylanak a most vázolt történelemőrzéshez, mint gólyafészekről készített szeszélyes időpontú fotók a mozgásérzékelős vadkamera nonstop felvételéhez: utóbbi esetben bármely két időpontra vonatkozóan megnézhető, hogy közben mennyit őszült gólyapapa, gólyamama, és mennyit fejlődtek a gyerekek.

Fontos megjegyzés: mivel imént egymáshoz viszonyítottuk a mentést és a történelemőrzést, szükséges hangsúlyozni: a történelemőrzés nem mentesít bennünket a kellően gyakori mentések alól!!! A történelemőrzést ui. nem folytonos mentés gyanánt kell felfogni, hanem adatbázisokban foglalt technikának: ha az adataink megsérülnek, a bennük foglalt technika úgyszintén. Vadkamerába is csaphat villám, és ha nem sugározta élőben a felvételeit…

A történelemőrzés bekapcsolását a program annyiban nem teljesen bízza a mi – úri/úrnői – szeszélyünkre, hogy amikor jelen programverzióval először lépünk be egy 2019-esnél nem régebbi pénztárkönyvbe, nekünk szegezi a kérdést: engedélyezzük-e a pénztárkönyv történelemőrzését? Természetesen, jogunk van saját ellenségünknek lenni, és felháborodottan kosarat adni. Ha álmatlanul töltött éjszakák után – akár hetek-hónapok múlva – mégis meggondoljuk magunkat, a Könyvelés főcímszó alatti új – „Pénztárkönyv történelemőrzése” című – menüpont 2. almenüpontja szolgál a bekapcsolásra. És az esetleges kikapcsolásra is.

Bekapcsolt történelemőrzés produktumát – listaformában – az 1. almenüpont kínálja: „Pénztárkönyv állapotváltozásának lekérdezése”. Szögezzük le: állapotváltozás alatt itt szűken vett pénztárkönyvet érintő változást értünk. Ebben az értelemben pl. egy kontírszám megnevezésének vagy egy vevő/szállító címének módosítása nem pénztárkönyvet érintő változás. A menüpont két paramétert kér tőlünk:

1. Tranzakció-intervallum
2. További feltétel.

Előbbivel a pénztárkönyv két összehasonlítandó állapotát jelöljük ki, másodikkal pedig e két állapot különbözőségét szűkíthetjük bizonyos tulajdonságú tételekre. Szűkíthetőség típusai:

- 0: Nincs szűkítés
- 1: Szűkítés adott pénzforgalmi dátumintervallumba eső tételekre
- 2: Szűkítés adott ÁFA-teljesítési dátumintervallumba eső tételekre.

A pénzforgalmi dátum és a teljesítés időpontja a pénztárkönyvi tételek kötelezően kitöltendő adatai – még rejtett nem könyvi (ún. *-os) tételek esetében is.


Tranzakció-intervallum taglalása

Sorszámintervallum, amelynek alsóhatára 0. Minden tranzakciónak van azonosítója (1,2,3…), amely a bekövetkezésének sorszáma. A pénztárkönyv kezdeti (kiinduló, üres) állapotát 0 azonosítja, bármely későbbi állapotát pedig az addig regisztrált tranzakciók közül utolsóként bekövetkezettnek a sorszáma. Noha a program felajánlása tranzakció-intervallum határai gyanánt a 0 alsóhatár és a jelenleg utolsó tranzakció sorszáma, a 0 alsóhatárt akkor van értelme helyben hagynunk, ha a pénztárkönyvnek nem valamely két állapota közötti eltérését keressük, hanem valamely (többnyire korábbi) állapotát. Üres kezdeti állapothoz képest ui. a másik állapottól való eltérés – nyilvánvalóan – a másik állapot lesz.

A program tranzakciókként kezeli a történelemőrzés – rendre On és Off jelű (típusú) – be- és kikapcsolását is, így az első, azaz az 1-es sorszámú tranzakció mindig a bekapcsolás. Minden tranzakciónak van időpontja, mely a számítógép órájának aktuális állása. Ha a gép órája nem jól jár (mert pl. elállítottuk), akkor a tranzakciókhoz hamis időpont rendelődik. Ennél fogva a fent említett július 19-e és október 18-a megadásával nem biztos, hogy behatárolható az a tényidőszak, amelynek az eleje és a vége közötti változások érdekelnek bennünket. De ha pontos is az óra, akkor se mindegy, hogy július 19-én mikor kértük le az ÁFA-összesítőt, hisz azon a (24 órából álló) napon – elvben – akár a lekérés után is könyvelhettünk még 2. negyedévi ÁFÁ-t befolyásoló forgalmat. Felsorolt okok miatt a tranzakciók azonosítóit tekintjük a pénztárkönyv egyértelmű és elsődleges állapotazonosítóinak (egyben lekérdezési paramétereknek), és nem a regisztrált időpontjaikat. Ugyan, paraméter-bekéréskor (tájékoztatásul, másodlagosan, másodpercnyi pontossággal) az utóbbiak is kijelződnek, de a megbízhatóságuk nem 100%-os. Mindezek miatt:

A program mostantól – amennyiben a történelemőrzés bekapcsolt – listakészítéskor a lista fejrészének első sorában – zárójelek között – feltünteti a pénztárkönyv aktuális állapotát jellemző azonosítót, azaz a jelenleg utolsó tranzakció sorszámát. Így sokkal egyszerűbbé, egyben egyértelművé válhat a tranzakció-intervallum megadása, ha két egyazon időszakra lekért listás kigyűjtés eltérésére keressük a választ: tranzakció-intervallum gyanánt az eme listákon feltüntetett állapotazonosítókat kell paraméterként megadnunk.

Végül: tranzakció-intervallum bekérésekor használható az F3-as (Eddigiek) funkció is, mely menüszerű választást kínálva megjeleníti a tranzakciók regisztrált időpontját és típusjelét is.


Pénztárkönyv állapotváltozási listája

Három – opcionális – részből áll. [T1,T2] tranzakció-intervallum esetén ezek a következők:
 
1. Új tételek: T1-ben nem létező, de T2-ben már létező tételek T2-beli állapota
2. Módosított és módosító tételek párosai: T1-ben és T2-ben eltérő tartalommal létező tételek T1- és T2-beli állapotainak párosai
3. Törölt tételek: T1-ben létező, de T2-ben már nem létező tételek T1-beli állapota.

Mindegyik kategória tételeinek felsorolása új lapon kezdődik, tranzakció-azonosítóik (a tranzakciók fizikai végrehajtásának) növekvő sorrendjében. A lista e kategóriák tételeinek „További feltétellel” történő szűkítése.

 

  

 

[61w]

 

E verzió nem tartalmaz újdonságot az egyszeres könyvelés számára.
 

 

 

[60w]

 

E verzió nem hoz újdonságot az egyszeres könyvelésbe.

 

 

[59w]

 

X jelű bank, mely nem igazi bank, és nem igazi pénztár

X jelű bankot eddig aligha használt bárki (aki mégis, szíveskedjen jelezni!), ezért e sorok írója a pénztárkönyvben speciális jelentést bátorkodott hozzárendelni: adatbevitelnél (és csakis kizárólag itt), az X bankjelű forgalmakat a program mostantól a Pénztár (házi kassza) forgalma gyanánt kezeli. A képernyő jobb felső sarkában lévő kisablakban az X bankjelű forgalom mostantól tehát nem a Bank, hanem a Pénztár egyenlegét növeli/csökkenti. A „mostantól” valójában: 2019. január 1-től, visszamenőleg. A program minden egyéb menüpontja esetében az X jelű forgalom változatlanul bankként kezelve.

Mikor érdemes X-es bankra könyvelni?

Akkor, ha a pénzmozgás egyik „lába” a vállalkozó privát (nem vállalkozási célú, magán) bankszámlája: véletlenül vagy szándékosan innen utal el egy adót, ide utaltatja egy számlája ellenértékét, stb. X fenti értelmű kitüntetése az adatbeviteli képernyő kisablakában ezután tehát nem torzítja el a vállalkozási célú bankszámla(k) egyenlegét, de forgalma a program egyéb helyein lekérdezhető, valamint az 1-2 Ft-os kerekítésektől is mentes marad.

 

Fordított ÁFA összegének kimutatása a pénztárkönyv ÁFA-összesítőjén

Mostantól – 2019. január 1-ig visszamenően – az F és + kódú fordított ÁFÁ-s beszerzésekre vonatkozóan az ÁFA-összesítő (és csakis e lista) explicitté teszi az ÁFA-összegét: 27%-os – feltételezett – mértékkel, az értékesítések és beszerzések között is. Információim szerint nagyon ritka, hogy 27%-tól eltérő mérték lenne kívánatos. Ahol mégis előfordul ilyen eset, ott a kimutatott 27%-os mérték felülbírása szükséges.

 

 

 

[58w]

 

E verzió nem nyújt újdonságot az egyszeres könyvelés számára.

 

 

[57w]

 

Azonos számlaszámú számlák felderítése adatbevitelkor

Mostantól, ha az adatbevitelbe kívánunk belépni (azaz, pl. számlákat óhajtunk rögzíteni), a program előbb ellenőrzi (első menet), hogy az eddig könyvelt számlák között található-e (csakis akkor jelez, ha található) két (vagy több) azonos számlaszámú. Érkező számlák esetében mindezt – természetesen – szállítókon belül vizsgálja. Vizsgálat célja: esetlegesen duplán könyvelt számlák felderítése. A program két számlaszámot akkor minősít azonosnak (egyenértékűnek), ha a számlaszámok „normalizáltjai” azonosnak bizonyulnak. A normalizálás itt azt jelenti: a számlaszámból kiszűrésre kerül a tárgyév esetleges évszáma (pl. 2019 esetén az 543/19-ből a /19), továbbá minden nem betű-számjegy karakter, majd a „maradék” prefixre (betűvel befejeződő kezdő karaktersorozatra), és előnullák nélküli sorszám részre szeparálódik. Ha a többtételes számlák folytató tételeit azonos ÁFA-teljesítési időponttal visszük be (így kellene!), akkor e tételeket a vizsgálat egyetlen számla részeinek tekinti.

Ha talál a program olyan számlákat, amelyek számlaszámainak normalizáltjai egyezőek, akkor ezekről lista (pdf-fájl) készül, mely csakis akkor jelenik meg, ha igényeljük. A vizsgálat (elővizsgálat) – melyhez a program „kis türelmet” kér – befejeztével máris kezdődhet az adatbevitel. A vizsgálat abban az esetben vehet 1-2 másodpercnél több időt igénybe, ha a gépünk kissé lassú, és/vagy több ezer tétel van már könyvelve. Megjegyzendő, hogy az opcionális lista nem okvetlenül jelenti azt, hogy duplán rögzítettünk le egy vagy több számlát: figyelemfelhívásról van csupán szó, amely jelzi a normalizálás során azonos számúnak talált számlák pénzforgalmi dátumát, eredeti számát, ÁFA-teljesítési időpontját, valamint a vevő/szállító nevét. Számlaösszeget nem, mert ez az adat be is csaphat bennünket: eltérés esetén hajlamosak lehetünk nem utána nézni annak, amire pedig a program felhívta a figyelmünket.

Adatbevitelből való kilépéskor a program újfent elvégzi a fenti vizsgálatot (ez a második menet: utóvizsgálat), ekkor azonban csakis kizárólag olyan – opcionális – számlaszám-duplázásokat jelez, amelyeket a belépéskori első menet nem jelezhetett, lévén ezek a duplázások az iménti adatbeviteli tevékenységünk következtében keletkeztek. Mind az első, mind a második menet listáira igaz: a tételek felsorolása a számlaszámok normalizáltjainak sorrendjében történik.

Végül: az új szolgáltatás (mely a korábbi évek könyvelései ellenőrzésére is felhasználható), valamint a Könyvelés címszó alatti Hasonló tételek kartonja menüpont nem kiváltják, hanem kiegészítik egymást.



XML-fájlok képzése központi helyre is
  
A 2019-es XML-fájlok (jelenleg: 1965.XML, 19A60.XML, 1908.XML, PTGSZLAH.XML), és a majdani későbbi éviek mostantól egy centrális helyen, jellemzően a C:UGYW_ABEV mappában is képződnek, nem csak a cégenként más és más (többcéges programváltozat esete) mappában. A program a centrális helyet tünteti fel ezután XML helye gyanánt, annak elkészülése után. Egy új 1965.XML felülírja az UGYW_ABEV mappában már esetlegesen létező 1965.XML-t, tartozzon az bármely könyvelt vállalkozáshoz. Centralizálás célja és haszna: többcéges könyvelő program esetén az ÁNYK program Egyedi importálás c. menüpontjában ezután nem kell mappákat váltogatnunk, ha újabb ügyfél XML-jét kívánjuk importálni. 

 

 

[56w]

 

PTGSZLAH-adatszolgáltatás

Pénztárgép használatára kötelezett vállalkozás e kötelezettségét kiválthatja a PTGSZLAH havi adatszolgáltatással. Egy, a Listák alatti új almenüponttal mostantól az említett adatszolgáltatás tartalmáról listát és – ÁNYK alatti egyedi importálás céljára – ptgszlah.xml fájlt kérhetünk. A lekérdezés az üzleti év bármely közbenső időszakára vonatkozhat, ne feledjük azonban, hogy az ÁNYK havi XML-t vár: import-szándék esetén a lekérendő időszak hónap elsejétől az utolsó napjáig tartó legyen! A program a paraméterezett időszak összes kibocsátott (kitöltött számlakeltű!!!) számláját leválogatja. Nyugták (betűjelük 4. karaktere: N) nem kerülnek kigyűjtésre. PTGSZLAH-igény esetén adatbevitelkor a számlák sorszámait igyekezzünk pontosan kitölteni: a betűjelzéseket is. Esetleges előzmény számlák számait is vigyük be. Sztornó számlát a program nem ismer fel: módosítónak minősíti, amennyiben adtunk hozzá előzmény számlaszámot. A többtételes számlák tételei egybevonódnak. Import szempontjából fontos tudni: a program egyetlen – névtelen – pénzátvételi helyet feltételez, melynek címe a vállalkozás címe (lásd: Vállalkozás aktuális üzleti évi adatai c. menüpont).



Kisadózó szállítótól az éves nettó beszerzés 1 mFt fölött!

A kigyűjtést egy régóta létező menüpont prezentálja (Számlaforgalom „2013-tól szempontú” vizsgálata – lásd: [27] és [29] verziók leírásai), mely valamely szinten eddig is prezentálta, csak eddig a bruttó beszerzésre vonatkozóan. Mostantól kifejezettebb a cél: a K102-es éves adatszolgáltatás teljes tartalmának lekérhetősége, mely adatszolgáltatás jelenleg a 2019. március 31-ig esedékes 18K102. Fontos: egy kisadózóhoz két nettó beszerzési érték kerül kimutatásra: egyik a K-jelzéssel (Kisadózó) ellátott beszerzés-számlái nettóinak összege, másik az összes (K-s és nem K-s) beszerzés-számlái nettóinak összege. A kimutatáshoz az utóbbinak kell meghaladni az 1 mFt-ot. 



Ügyintéző neve és telefonszáma is XML-be

Mostantól a Vállalkozás aktuális üzleti évi adatai c. menüpont alatt a címben említett két adat is kitölthető. A program meghálálja, ha kitöltjük: ekkor az ezután készülő 1965.xml, 19A60.xml, és a jelen verzióval debütáló ptgszlah.xml fájlok is tartalmazni fogják.
 
 

 

[55w]

 

E verzió az előző verzió két hibájának javítása.

 

 

[54w]

 

Emlékeztető gyanánt jelen verzió elé bocsátjuk, hogy a 08-as, 65-ös, és A60-as bevallások támogatása nem csupán kinyomtatható PDF-tartalomból áll, hanem ÁNYK programmal importálható XML-fájlok előállításából is. Kevéssé számottevő adatmennyiség esetén is megérheti az importálás, amely az ÁNYK Szerviz menüpontja alatti Egyedi importálás almenüponttal végezhető. Feltétel: a könyvelő program Segédlet menüpontja alatt legyenek kitöltve a könyvelt vállalkozás 2019. évi aktuális üzleti évi adatai. Ezt (ha csak a cégadatok évközben nem változnak) egy évben egyszer kell megtenni. Az importálás sikerességéhez szükséges még, hogy sem a könyvelt vállalkozás, sem a bankszámláját vezető pénzintézet általunk bevitt nevében, sem folyószámla (vevő/szállító) nevében ne forduljon elő az & jel: pl. K&H Bank Zrt. (változtassuk K és H Zrt-re). Szüksége az is, hogy vevők/szállítók esetében az adószámaikat is rögzítsük! Mostantól a 1965.XML már el se készül, ha a könyvelő program előzetesen ilyen problémát érzékelt: hibaüzenetnek örvendezhetünk.



1908-as bevallás támogatása: kifizetések őstermelők számára

Az ide vonatkozó információ megegyezik a [42w] verziónál leírtakkal.



1965-ös bevallás támogatása: mg-i + vas és acél fordított ÁFA, tételes ÁFA

Két megjegyzés: 2019. június 30. után némi változás történik a fordított ÁFA alá tartozó mezőgazdasági termékek VTSZ-számaiban. A programba beépítettek az új VTSZ-számok is, de a június 30-a utáni számlákon való használatuk – természetesen – nem a program dolga. Június 30-a után a megváltozó VTSZ-számú gabonaforgalom mennyisége mindenképpen az új VTSZ-re hivatkozó – új – kontírszámmal könyvelendő. Másik megjegyzés: megszűntek a 1965M 01-es és 01-K lapjai. Mindazonáltal, az ide tartozandó tételekkel (ún. online-ná vált számlákkal) listán ezután is szembesülhetünk, lásd: [52w] verzió ide vonatkozója.



19A60-as bevallás: Összesítő nyilatkozat a közösségi forgalomról

Az ide vonatkozó információ megegyezik a [46w] verziónál leírtakkal.

 
 

 

[53w]

 

Ez a verzió nem hoz újdonságot az egyszeres könyvelés számára.

 

 

[52w]

 

Az online-számlák is megjeleníthetők az ÁFA-összesítőben

Egy cég online-számlái alatt a 2018. június 30-át követően kiállított – online-számlázással, avagy a NAV e célú felületén 1-5 napon belül rögzítendő – 100eFt ÁFA-tartalmat elérő értékesítés-számlákat értjük. Noha ezek nem részei a tételes ÁFÁ-nak (65M), szükség lehet arra, hogy a könyvelő ellenőrizni tudja: eljutott-e minden online-számla a NAV-hoz, avagy maradt közöttük offline is?

A könyvelés alapján online-számláknak minősülő értékesítéseket az ÁFA-összesítő csakis akkor gyűjti ki, ha a bevallási időszak megadása közben felajánlódó új (F4 – Online? feliratú) funkciót kiadjuk: a felirat ekkor Online!-ra változik. F4 hatása: a megparaméterezett összesítő lista a tételes ÁFA tekintetében úgy képződik, mintha az értékhatár fölötti ÁFA-tartalmú értékesítések továbbra is kívánatosak lennének a 65M-adatszolgáltatásba. Fontos: az F4 kiadása egyszeri hatású (egy alkalomra szól), továbbá XML ilyenkor nem generálódik.

 

 

 

[51w]

 

E verzió nem hozott újdonságot az egyszeres könyvelésbe.

 

 

[50w]

 

Folyószámla-kivonat összeg-sorrendben

   
A vevő és szállító folyószámla-kivonatok mostantól az eddigi névsoros mellett forgalom összege szerinti sorrendben is kérhetők – képernyőre és listába is.

 

Tételes ÁFA – beszerzésekre mostantól kissé enyhébb értelmezés

 
Úgy tűnik, a [41w] verzió szigorításán enyhíteni célszerű: két – egymástól független – revízió kapcsán e sorok írójához is eljutottak azon revizori észrevételek, hogy a 65M adatszolgáltatásban nem kell azon beszerzéseket feltüntetni, amelyek összegéből nincs ÁFA levonva. A vonatkozó törvényi szöveg analizálása – és többekkel való konzultáció – után az a módosítás született, hogy a 7,G,I,J,K ÁFA-kódú beszerzéseket a könyvelő program ezután csakis akkor mutatja ki a 65M adatszolgáltatásban, ha legalább egy fillér ÁFA levonásra került belőlük (és persze az áthárított ÁFA-tartalmuk eléri az adatszolgáltatás határösszegét). A kimutatás a 65M-en – ahogy eddig – az áthárított ÁFA összegével történik.

 

Tételes ÁFA – 1865M éves bevallók esetére

A 2018-as év éves ÁFA-bevallására (kicsit még odébb lesz) vonatkozóan – a NAV-val való levelezés nyomán – talán végre véglegesnek tekinthető a programba most beépített eljárás. Eszerint, a 2018-as üzleti év éves bevallása során értékesítésekre és a beszerzésekre egyaránt 1 millió Ft ÁFA-tartalom az adatszolgáltatási határ. Az értékesítések között kizárólag 2018. július 1. előtti keltezésű számlák szerepelnek. A 65M főlap beszerzésekre vonatkozó 06. sorszámú sora a teljes üzleti évből táplálkozik.
 

 

[49w]

 

Tételes ÁFA: a 1865M főlap 06. sorát ezután nem kell kitölteni

Az előző – [48w] – programverzió kibocsátása óta jogszabályváltozás történt: 2018. július 26-tól (e dátum pontos szerepköre sokáig nem volt teljesen egyértelmű) nem kell kitölteni a 65M főlap – beszerzésekre vonatkozó – 06. sorát (számlánként a határ alatti, összevontan azonban már a határt – 2018. július 1-el kezdődően: 100eFt-ot – elérő ÁFA-összeget). Ennél fogva a könyvelő program mostantól a 2018. július 1-el kezdődő, ill. ezt követő ÁFA-bevallási időszakokra nem képezi a 06. sor összegét. 
 
 
 

 

[48w]

 

Tételes ÁFA 2018. július 1-el kezdődően: 1 millióról 100eFt-ra…

A 2018.07.01, valamint későbbi kezdetű ÁFA-bevallási időszakok 65M lapjain – a korábbi 1 millió Ft-tal szemben – már a 100eFt áthárított ÁFÁ-t elérő számlák is megjelenítendők. Ennek következtében a 65M összesítő jelentésen feltüntetendő beszerzések tételszáma borítékolhatóan többszöröse lesz a korábbi bevallási időszakokéinak. Az értékesítésekről ez csak azért nem jelenthető ki, mert esetükben a július 1. előtti keltű – 100eFt áthárított ÁFÁ-t elérő – számlák tüntetendők csupán fel (a július 1-el kezdődő időszakban kiállított számlákról egyéb módon – a gépi kiállításúakról online, a kézi kiállításúakról pedig 1, illetve 5 napon belül egy NAV-felületen – kell adatot szolgáltatni). Tehát: míg a 65M beszerzés-számláinak száma drasztikusan nő, addig az értékesítéseké egyre inkább csökkenni fog (lévén, fokozatosan kifutnak majd a július 1. előtt számlázott teljesítések). Mindazonáltal, összességében jóval több 65M-re kívánkozó számla várható, mint korábban, ezért emlékeztetünk: a könyvelő program a tételes ÁFA 2013-as bevezetése óta képes az opcionális 65M lapok adatait az ÁFA-összesítőn feltüntetni, továbbá az ÁFA-összesítő készítésekor keletkező xx65.XML fájlba írni, mely XML az ÁNYK-programmal importálható (lásd a [26]-os és [28]-as verziónál leírt idevonatkozókat)! FONTOS: aki importálni szeretne, előtte feltétlenül nézze át az ÁFA-összesítő listát, mert az importálás addig biztosan nem lesz sikeres, amíg a tételes ÁFA alá tartozó számlák vevői/szállítói közül akár csak egynek is hiányzik az adószáma.

Éves bevallás esete: 2018. július 1-e a 2018-as üzleti évet kettévágja, így kérdés: 2018-ra vonatkozóan mi a helyzet az éves ÁFA-bevallók 1865M összesítő jelentése esetében? Erre vonatkozóan többféle vélekedést, (előadásokon elhangzott) választ hallottam. Az ellentmondások miatt állásfoglalást kértem a NAV-tól. A választ közel egy hónapja várom. Bár az éves bevallás félév múlva esedékes, lehetősége a programba beépítésre került, mégpedig a vélt variációk legszigorúbbjával: egész évre nézve 100eFt-nak tekintve a kigyűjtési határ.

Számla kelte:

Az egyszeres könyvelés adatbevitele mindeddig mellőzte a ’Számla kelte” adatmezőt. Mostantól viszont szükség lehet rá (a sors iróniája, hogy egyre elenyészőbb mértékben), ezért a ’Teljesítés időpontja’ adatmező fölött ezután felajánlódik a ’Számla kelte’ adat kitöltési lehetősége. Folyamatosan gyérülő szükségessége miatt nem kötelező kitölteni, így az előző adatmező fölött kiadott Enter átugorja: csak le-fel nyíllal léphetünk rá. Szerepe kizárólag a 65M-01, és a 65M-01-K, 65M-02-K lapokra eső tételek esetén van: ha a program ÁFA-összesítője által kimutatott tételes ÁFA sorai között a Lap oszlopban 01, 01-K, 02-K szerepel, és a ’Sz.kelte’ oszlop egy ilyen sorban üres, akkor ezt a dátumot pótolni kell, mert befolyással lehet az összesítő jelentés tartalmára. 01-es (értékesítés) lapra eső tétel esetében az üres ’Sz.kelte’ adat következménye: a program 2018. július 1. előttinek tekinti az értékesítést, azaz bevallja, holott egyáltalán nem biztos, hogy bevallandó (óvatosság a program részéről). Ugyanakkor, az esetek többségében üres 01-K és 02-K lapok explicite igénylik a ’Számla kibocsátásának kelte’ adatot, így – hiány esetén – itt már az ÁNYK program is figyelmeztet (ahogy ez eddig is előfordulhatott).
 

 

 

[47w]


Ez a verzió nem tartalmaz újdonságot az előzőhöz képest.

 

 

[46w]

 

18A60 Összesítő Nyilatkozat (közösségi forgalom) exportálhatósága az ÁNYK felé

 
A Listák új – Közösségi értékesítések és beszerzések – menüpontja összesítő listát képez az EU-n belüli közösségi forgalomról tételesen (Ft-ban) és adószámonként (eFt-ban). Termékre és szolgáltatásra megbontva. A listával egy időben 18A60.XML is készül, mely az ÁNYK program Egyedi importálás menüpontjával olvasható be (listaképzés előtt ne felejtsük el kitölteni/ellenőrizni a könyvelt vállalkozás 2018. évi aktuális üzleti évi adatait: Segédlet). Fontos: ha a kért időszakra (hónap, negyedév, év) talál az új menüpont közösségi forgalmat, akkor azok kontírozását felajánlja minősíteni T (termék) és S (szolgáltatás) betűjelekkel. Amely közösségiként értelmezett (+ ÁFA-kódú, közösségi adószámmal ellátott folyószámlás) forgalom mégsem EU-közösségi, akkor annak kontírozásához ne rendeljünk se T-t, se S-t: ez akkor az adószámonkénti összesítésből és az XML-ből is kimarad, a tételes felsorolásnál azonban - igaz: nulla forgalmi összeggel - megtaláljuk, így tehát szembesülünk vele. Végül: az ÁFA-összesítő eddig is meglévő közösségi adószámos kigyűjtése változatlan marad. Ez az új menüpont listáján lévő tételes kigyűjtés adószámonkénti összesítése, azaz a T-vel és S-el nem minősített forgalmakat is tartalmazza: ellenőrzési célra használhatjuk.
 
 
 

[45w]

 

Forgalmi tételek adatbevitele: bővült az "F3-as" keresési lehetőség

Kontírszámra, rovatkódra, folyószámlára vonatkozó F3-as (Eddigiek) keresések mostantól nem csak a kezdőminta - kód, avagy megnevezés első néhány karaktere - beírásával (és utána F3-mal) történhet. Ha ui. a mintát * (csillag) karakterrel zárjuk, és ezután az F3 (ilyen esetben Enter is jó!), akkor a program csakis azon kontírszámokat, rovatokat, folyószámlákat ajánlja fel, amelyek megnevezésében előfordul a minta. Egyrészt: bárhol. Másrészt: függetlenül attól, hogy kis- vagy nagybetűsen. Pl. a számlatükör "felütését" az "inga*" keresőmintával végezve, nagy eséllyel az "ingatlan" szót megnevezésükben hordozó kontírszámok fognak csupán felajánlódni. Hasznos lehet az ilyesfajta keresés számlák felvitelekor is, ha a vevő/szállító neve töredékesen olvasható. Általános tanács: *-os keresőminta gyanánt rövid, ugyanakkor jellegzetes megnevezés-részlet megadására törekedjünk!
 
 
1808-as bevallás támogatása: kifizetések őstermelők számára

Az ide vonatkozó információ megegyezik a 1708-ashoz fűzöttel, melyet a [42w] verzió ír le.


1865-ös bevallás támogatása: mg-i + vas és acél fordított ÁFA, tételes ÁFA

Az ide vonatkozó információ megegyezik a 1765-öshoz fűzöttel, melyet a [42w] verzió ír le.

 


 

[44w]

 

Ez a verzió sem hoz újdonságot az egyszeresbe.

 

 

[43w]

 

Ez a verzió nem hoz újdonságot az egyszeres programok számára, de a kettősbe most belekerült A60-as exportálhatósága az ÁNYK felé hamarosan az egyszeresbe is belekerül.

 

 

[42w]



1708-as bevallás támogatása: kifizetések őstermelők számára

Lista és 1708.xml hasonlóan, mint 2016-ban volt. A korábbi évek gyakorlatától eltérően azonban a kompenzációs feláras beszerzésekről (lévén nem feltétlenül egyező az őstermelői kifizetésekkel) mostantól csakis lista készíthető, xml nem. Fontos még a következő pontosítás: őstermelőnek azt a folyószámlát tekintjük, ki számára az F7-es Fszla+ képernyőtáblában az őstermelői igazolvány szám és a családi gazdaság nyilvántartási szám legalább egyike kitöltött. Őstermelő felé kifizetés: őstermelő folyószámla szállítói jóváírása. Javasoljuk, hogy ha valamely őstermelőtől nem csak őstermelői jellegű beszerzés történik, akkor ezt a szállítót duplán vegyük fel a folyószámlák közé: egyik példány alkossa az őstermelői minőségét (itt az őstermelői igazolványszám és családi gazdaság nyilvántartási számok legalább egyike kitöltött), másik példány pedig az egyéb minőségét (az őstermelői azonosítók itt ne legyenek kitöltve).



1765-ös bevallás támogatása: mg-i + vas és acél fordított ÁFA, tételes ÁFA

Lista és 1765.xml hasonlóan, mint 2016-ban volt.

Emlékeztetünk az előző verziónál írottakra: beszerzések esetén – tételes ÁFA szempontjából – nem a levont, hanem az áthárított ÁFA a lényeges, melyet a program ki képes számítani. Megjegyzésünk a 7, G, I, J, K ÁFA-kódok esetére vonatkozik.



Hosszú számlaszámok


Mostantól az egyszeres könyvelésben is 16 karakteren kérődnek be a számlaszámok. Hasonlóan a kettőshöz, e változás itt is a tételes ÁFA (1765M) érdekét szolgálja, egyéb helyen nem hasznosul (listákon az utolsó 10 karakter jelenik meg).

 

 

[41w]

 

Az ide vonatkozók - egy kivétellel - megegyeznek a Kettős könyvelő program változásai  cím alatt írtakkal (lásd ott)! Az említett kivétel a Számlatükör-export, amely csakis a kettős könyvelésre vonatkozik.

 

 

[40w]

 

Az ide vonatkozók teljes mértékben megegyeznek a Kettős könyvelő programok változásai cím alatt írtakkal! E sorok írójának van azonban egy határozott plusz javaslata: amely egyszeres könyvelés még a DOS-os (ún. 16 bites) rendszer alatt lett elindítva (felvéve, és könyvelve), arra a 32 bitessel végezzünk el egy egyszeri indexelést (Szerviz főmenüpont első menüpontja)! 

 

 

[39]

 

Az egyszeres könyvelés számára nem hoz újdonságot ez a verzió.

 

 

[38]

 

1665-ös ÁFA-bevallás támogatása: mg-i + vas és acél fordított ÁFA, tételes ÁFA


Lista és 1665.xml hasonlóan, mint anno 2015-ben volt.

 
 
 
1608-as járulék-bevallás támogatása: őstermelői felvásárlások/kifizetések
 
 
Lista és 1608.xml hasonlóan, mint anno 2015-ben volt.
 
   
 

Egy betűből álló CSOPORT kontírszám alábontásainak klónozása
 
A Segédlet első menüpontja (Kontírszámok felvitele és karbantartása) alatt egy új – Klónozás – feliratú „nyomógombot” találunk, melyet a sárgaszínnel kiemelt „K” betűvel aktiválhatunk. Az aktiválás abban az esetben eredményezhet tényleges tevékenységet, ha a számlatükör valamely egybetűs – pl. „V” – CSOPORT kontírszáma fölött állva adjuk ki. A program ekkor bekér egy másik betűt – legyen pl. az „O” az, amit begépelünk (a betűk nem lehetnek ékezetesek), mely szintén létező, egyben CSOPORT kontírszám kell, hogy legyen a számlatükörben. Ilyen körülmények között a Klónozás a „V” összes olyan „Vnnn” alábontás-kontírszámából generál egy új „Onnn” kontírszámot, amelyre „Onnn” még nem létezett. A keletkező „Onnn” klónok jellemzői (megnevezés, stb.) 100%-ban meg fognak egyezni a szülő „Vnnn”-ével.
 
Lehet kérdezni: mire jó ez? A következőre:
 
Valamelyest pótolja a ’Rovat’ nevű adatot, mely a kettős könyvelésben „költséghely, általánosabban pedig: könyvelés a könyvelésben” szereppel bír. Ha ui. „V” jelentése „Vállalkozói tevékenység”, „O” pedig őstermelői tevékenység, akkor a „V” bevétel/kiadás alábontásnemeit (kontírkupacát) egyszerűen portálhatjuk „O” alá. Mindez megkönnyíti az egyszeres könyvelés alá tartozó vállalkozás vállalkozói és egyéb (pl. őstermelői, bérbeadási, fizető vendéglátási, stb.) tevékenységeinek – esetenként jelentős mértékben azonos (tehát: általános) jellegű – gazdasági eseményei elkülönítését, lekérdezhetőségét.
 
Praktikus tanács: aki ki szeretné emelni az általa könyvelt vállalkozás különböző tevékenységeit, valamely „betűjel” alá vigye fel közülük azt, amely a legtöbb általános jellegű gazdasági eseménnyel bír, és ezután klónozzon. A keletkezett klónkupac – természetesen – módosítható. Globális számlatükröt használó könyvelőirodák, figyelem: a globális (nem SAJÁT) kontírszámok klónjai – természetszerűleg – az opc. többi ügyfél számlatükrében is megjelennek.
 

 

 

[37]

 

ÁFA-összesítő – éves bevallás lehetőségével bővítve

A Listák c. menüpont utolsó almenüpontja mindeddig nélkülözte az éves bevallási időszak megadásának lehetőségét, lévén az időszaki ÁFA-forgalmak mellett azok időszak végéig halmozott forgalma is megjelenik. Volt azonban két kivétel: a mg-i + vas- és acélárura vonatkozó fordított ÁFA, valamint a tételes ÁFA alá tartozó forgalmak. Ezek mindeddig csakis az időszaki forgalmaikkal reprezentálódtak, mely hiány most orvoslásra talál: bár az éves bevallási időszakot – praktikus okokból – ezután sem tüntetjük ki, a bevallási időszak bekérése közben felajánlódó – {Idősz.} feliratú – F3-as funkcióval ezután {Halm.}, azaz halmozott forgalom lesz kérhető az említett két kivétel esetére is. Legyen bár az időszak akár pl. a 7. hónap, akár a 3. negyedév.

Összefoglalva: ha az üzleti év valamely utolsó terminusára (4. negyedév, 12. hónap) kérünk ÁFA-tablót, és a terminus adatbekérése közben F3-at ütünk, akkor az éves bevallás iránti igényünk teljes mértékben teljesül. Lista, és ÁNYK-programba importálható XML-tartalom szempontjából is.


ÁFA-eltérés – számlák, melyek ÁFA-tartalma lehet, hogy pontatlan

A számlatételek ÁFA-kulcsából és bruttó(!) összegéből következő – egész Ft-ra kerekített – pontos ÁFA, és a lerögzített ÁFA összegének esetleges eltéréseit tartalmazza egy új oszlop az ÁFA-analitikák listáiban. Az eltérés azért a bruttó összegből indul ki, mert adatbevitelkor jellemzően ezt visszük be (ebből számít a program nettót és ÁFÁ-t), helyesség szempontjából tehát a bruttó összeg elsődlegesnek tekinthető a nettóval szemben. Az ÁFA-eltérés kimutatása az esetleges rögzítési hibák könnyebb felderítését szolgálja.

A kettős könyvelésben a [19]-es verzióval jelent meg az analóg lekérdezés.

 

 

 

[35], [35u], [36]


Az egyszeres könyvelés számára ezek a verziók nem tartalmaznak újdonságot.

 

 

[34]

 

Finomodott a 1565.XML, mely az ÁFA-összesítő lekérésekor képződik

A 1565A-07 és 1565A-08 lapokra kívánkozó tartalom Termék megnevezése oszlopának adatai attól függetlenül ún. NAV-szabványosan képződnek importáláskor ezután, hogy mi magunk milyen megnevezéssel vittük fel a könyvelésbe a fordított adózás alá tartozó gabona, illetve vas- és acélipari termékeket. Mostantól tehát nem kell „átütni” az import nem NAV-szabványos megnevezéseit.



Hasonló tételek kartonja

Új menüpont a Könyvelés főcímszó alatt: listára gyűjti a pénzforgalmi és a kiegyenlítetlen számlák (*-os ÁFA-kulcsos forgalom) közül azon tételeket, amelyek nagymértékben hasonlítanak egymásra: főbb adataik tekintetében egymással jelentős mértékben megegyezők. Az egymáshoz hasonló tételek – az összehasonlítás alá tartozó adataik feltüntetésével – egymásután sorolódnak fel a listán. A * vagy ! minősítés (adatsor első oszlopa) minősített hasonlóságot jelez. Természetesen, a listán felsorolt tételek még a leggyanúsabb ! kategóriájú minősítés esetén sem okvetlenül duplán könyveltek: ennek eldöntése a könyvelő dolga.


 

 

[33]

 

Folyószámla partner csoportazonosító száma

Az adatbevitelkor F7-tel (Fszla +) bevihető folyószámla (jellemzően: vevő vagy szállító partner) adatai a csoportazonosító szám beviteli lehetőségével gyarapodtak. Ez az adat a 1565M lapjain (tételes ÁFA) jelenhet meg, ha a program ÁFA-összesítőjének elkészítésekor keletkező XML-t az ÁNYK programmal importáljuk.


ÁFA – 2015: Figyelem-felhívás!

Aki importálni akarja az ÁFA-összesítő elkészítésekor keletkező 1565.XML-t (melyet továbbra is a tételes ÁFA és a – vas- és acélipari termékekkel bővült – mg-i fordított ÁFA kapcsán lesz oka megtenni), az a 2015-ös könyvelés párhuzamos rögzítésének engedélyezése után a Segédlet utolsó menüpontját is adja ki: aktualizálja (ha kell) és rögzítse a vállalkozás 2015-ös üzleti évi adatait.


ÁFA-összesítő – 2015: tételes ÁFA

Az ún. „tételes ÁFA” összege 2015. január 1.-i hatállyal 2 millió Ft-ról 1 millió Ft-ra csökkent, így vélhető, hogy jóval többen szembesülnek a 1565M kitöltési kötelezettségével, mint voltak kényszerűek a 1465M esetében. Aki még nem találkozott a tételes ÁFÁ-val, kérem, olvassa át a [23], [26] és [28] verziókhoz írott idevonatkozókat, melyek változatlanul érvényesek, csak – értelemszerűen – 1565M-et és 1 millió Ft-ot helyettesítsünk!


ÁFA-összesítő – 2015: mezőgazdasági, és vas- és acélipari termékek fordított ÁFÁ-ja

A fordított ÁFA alá tartozó mezőgazdasági termékértékesítésről és beszerzésről 2015-ben is információt vár a 65-ös bevallás. E termékkörön kívül azonban a paletta immár kiterjed a vas- és acélipari termékekre is. Utóbbiak forgalmát teljesen ugyanúgy kell könyvelni, mint a mg-i (gabona) forgalomét (lásd: [22]-es verzió alatti leírás), azonban az e célra felvett kontír kódok megnevezésében a ’+M’ kombinációt a vas- ill. acéltermék VTSZ-e kövesse. E típusú VTSZ-azonosítók a programba beépítésre kerültek, így a kétféle forgalom a 1565A-01-05 lapján kétfelé képes válogatódni. A 1565A-07 és 1565A-08 lapok nem igénylik a búza és a „konkoly” – akarom mondani: vas és acél – szétválogatását.


1508-as bevallás támogatása: őstermelői felvásárlások/kifizetések

Hasonlóan, ahogy az előző években is volt. Különbség csak annyi, hogy a 1508.XML a korábbiakétól eltérő helyen (mappában) képződik: elkészültekor a program kijelzi, hogy hová. Mellesleg: ugyanoda, ahová a 1565.XML is képződne.


[32]

 

Az egyszeres könyvelés nem változott a [31]-eshez képest.

 

 

[31]

 

Az egyszeres könyvelésre nézve a [31]-es verzió nem jár változással.

 

 

[30]

 

Kissé változott a Számlaforgalom „2013 szempontú” vizsgálata c. menüpont szövege: mostantól a ’2013-tól’ szövegrészlet szerepel benne.


1408-as bevallás támogatása: őstermelői felvásárlások/kifizetések

Hasonlóan, ahogy a korábbi években is volt.


2014-es ÁFA

A program elvileg felkészített a 2014-es ÁFA helyes prezentálására. Beleértve ebbe a gabonaforgalommal összefüggő fordított ÁFÁ-ra és a tételes ÁFÁ-ra korlátozódó 1465.XML képzését is. Az XML-ek importálását szolgálandó, ne feledkezzünk el aktualizálni a vállalkozások – akár párhuzamosan könyvelt – 2014-es új üzleti évének adatait, melyhez tartozó menüpont a [23]-as verzióval került a könyvelő programba.

 

 

[29]

 

Számlaforgalom „2013 szempontú” vizsgálata – bővítve

A [27]-es verzióban megjelent lista kigyűjtései figyelemfelhívó újabbal gyarapodtak: számlák, melyek ÁFA-dátuma és pénzforgalmi dátuma eltérő hónapra esik. A * és ! jelzések a szerint kategorizálják az ilyetén forgalmakat, hogy a két dátum közül melyik korábbi. Főleg az ÁFA pénzforgalmi elszámolása alá bejelentkezett, ill. az ilyen vállalkozások számláinak befogadói esetében lehet hasznos. Áttekintés, esetleges hibák könnyebb észrevehetősége a cél.


 

 

[28]

 

Mg-i fordított ÁFA és tételes ÁFA forgalmának importálhatósága a 1365-be

A könyvelő program ÁFA-összesítője (Listák utolsó menüpont) a 1365A-07 és 1365A-08 lapok adattartalmát, valamint a 1365M adattartalmakat (tehát nem a teljes 1365-öt!) mostantól automatikusan képezni fogja egy 1365.XML nevű fájlban is, mely az ÁNYK program által importálható.

Aki élni kíván ezzel, előbb feltétlenül töltse ki (egyszeri teendő) a Segédlet utolsó menüpontja alatt a vállalkozás aktuális üzleti évi adatait: név, cím, adószám. A címre vonatkozóan mostantól különválasztandók a közterület neve, jellege (a jelleg ÁNYK-szabvány szerinti legyen!), valamint a házszám adatok. A különválasztással az ÁNYK általi sikeres import után reflexszerűen kiadandó Ellenőrzés eredményeként megjelenő hibaüzenetek számát csökkenthetjük.

Visszatérve az XML-fájlhoz: elkészültekor az elérési helye kiírásra kerül, beolvasása pedig az ÁNYK program Szerviz menüpontja alatti Egyedi importálás almenüponttal. Az XML-fájl akkor is képződni fog, ha nincs szóban forgó forgalom: ekkor üres lapokat definiál. Újabb ÁFA-összesítő kérésekor az előző XML felülíródik. Az XML importálása a könyvelő szuverén döntése. Importálás után adjuk ki az Ellenőrzés menüpontot: mindig fog legalább 4-5 hibát találni, melyek a 1365 nem teljes körű kitöltéséből adódó természetes következmények. Az importált 1365 az ÁNYK-val manuálisan módosítható, sőt: módosítandó: hiszen az alapvető bevallási adatokkal való kiegészítés szükségszerű.

Megjegyzés a mg-i fordított ÁFÁ-s forgalommal kapcsolatosan:

1365A-07 és 08 esetén az ÁNYK a saját szabványa szerinti szöveggel várja a gabonatermékek megnevezését: pl. nem elég a Búza megnevezés – Búza és kétszeres: ez az ÁNYK általi elvárás. Ehhez könnyen igazodhatunk rövid megnevezések esetén: ha kell, korrigáljuk az eddigit, azonban a +M????? jellegű VTSZ-kombinációkat hagyjuk a megnevezések végén! Hosszú megnevezések (pl. „Gabonafélék vagy hüvelyes növények szitálásából, őrléséből vagy más megmunkálása során keletkező korpa, korpás liszt és más maradék, labdacs (pellet) alakban is”) kívánalmához nem tud a program igazodni: ezeket importálás után korrigáljuk az ÁNYK szeszélyeihez igazodva a választási menüjéből.

 

 

[27]

 

Számlaforgalom „2013 szempontú” vizsgálata

Új menüpont a Listák alatt: futtatható korábbi évekre is, de nyilván 2013-ra van szerepe. Főleg ÁFA-bevallás előtt! A teljes év számlaforgalmát analizálja az alábbi potenciális jelenségek felderítése, a rájuk való figyelemfelhívás céljából:

-    Pénzforgalmi elszámolást választó vállalkozás N jelű (kimenő) számlatétele!
-    Pénzforgalmi elszámolást választó szállító jelöletlen (P, W nélküli) számlatétele!
-    Kisadózó szállító jelöletlen (K, W nélküli) számlatétele!
-    Kisadózó szállítótól az éves bruttó beszerzés 1 millió Ft fölött!
-    Készpénzes vevő/szállítóval a havi bruttó forgalom 1.5 millió Ft fölött!

A lista esetleges kihozott információi tehát nagyon fontosak lehetnek.

 

[26]

 

Tételes ÁFA

Az ÁFA-összesítő új (utolsó, egyben opcionális) „traktusa”, mely több oldalnyi is lehet, a 1365M kívánatos adattartalmának prezentálását nyújtja. Ebben a kigyűjtésben csakis az ÁFA-kulcsos forgalmak (számlatételek) vesznek részt, azonban közülük kimaradnak az esetleges +, F, C, D ÁFA-kódú (fordított ÁFÁ-s, kompenzációs feláras) forgalmak.

Tételes ÁFA szempontjából a program feltételezi, hogy bármely vevőn és szállítón belül azonos kiállítási időponttal és számlaszámmal csak egyetlen számla lehet. Ugyanakkor, egy számla a könyvelésben több elemi tételből állhat (pl. eltérő ÁFA-kulcsok okán), és az elemi tételek ÁFA szerinti teljesítési időpontjai az ÁFA most bevezetett pénzforgalmi elszámolása miatt különbözhetnek is akár: pénzforgalmi elszámolás alá tartozó szállítótól érkezett számla megbontása részkiegyenlítés miatt. Mivel a 1365M összesítő jelentés 01, 01-K, 02, és 02-K lapjain „egészben” kell feltüntetni a többtételes számlákat, az Art. 31/B § (8) pontja alapján egy „egész” számla ÁFA szerinti teljesítési időpontját – többtételes esetben – a tételei teljesítési időpontjainak minimumaként határozza meg a program.

Más a helyzet a 1365M főlap 06. sorában kimutatandó, Art. 31/B § (3) alá tartozó „értékhatár alatti beszerzési számlák” (ezekre nem vonatkozik a (8)-as pont: itt köszönöm meg Sebők Attila segítő értelmezését!) összevont adójának összegével: a 06. sorba akkor kerül X összeg egy szállító esetében, ha számlái kapcsán a tárgyidőszakban keletkezett adólevonási jog Y összege eléri a 2 millió Ft-ot. X-et úgy határozza meg a program, hogy Y-ból levonja a szállító 02-es lapon opcionálisan szereplő számláira, és a 02-K lapon opcionálisan szereplő KT számlatípusú számláira vonatkozóan a belőlük jelen tárgyidőszakban realizálható adólevonási jog összegét. Tehát: ha a szállítópartner nem tartozik az ÁFA pénzforgalmi elszámolása alá, akkor a 07. sorba kerülő adóösszeg értéke – elvileg – Y.

Az összesítő jelentés vizuális értelmezéséhez: a lista a kereskedelmi partnerek neve szerinti sorrendben az összesítő 01, 01-K, 02, 02-K lapjaira kerülendő sorokat tartalmazza. Utolsó – opcionális – sor a 1365M főlapjának 06. sorába tartozó ÁFA-érték. Az adatok eFt-ban kifejezettek, azonban – ellenőrzési céllal – az „egész” számla bruttó összegét is feltüntetjük egy oszlopban – Ft-ban. Minden „egész” számla mellett szerepel a könyvelésbeli elemi tételeinek darabszáma is. Fontos: a partnerenkénti összesenek – a 1365M kitöltési útmutatójával összhangban – az esetleges 01-K, 02-K lapok E és K számlatípusú sorainak adatait nem tartalmazzák!

FIGYELEM: az összesítő jelentés adatai ellenőrzése során térjünk ki a vevők és szállítók adószámának meglétére, az esetleges hibajegyzék alapos analizálására. A hibajegyzék opcionális: ha képez a program ilyet, akkor azt az ÁFA-összesítő utolsó oldalán találjuk. Az itt felsorolt észrevételek figyelmen kívül hagyása a „tételes ÁFA’ adattartalmának hiányos és/vagy helytelen voltát eredményezheti!

Végül, e sorok írója egy „elvarratlan” esetet biztosan a programban hagyott: ha a 01-K vagy 02-K lapok egy korrekciós sorozata valamely KT számlatípusú (tárgyidőszaki) számlájának ÁFÁ-ja 2 millió Ft, vagy ezt meghaladó, akkor e KT-s számla a 01 vagy 02 lapon is szerepeltetendő. De akkor meg nem lehet KT-s, hisz duplán lenne összegezve a 1365M főlapján. A program K-snak nyilvánítja tehát. De mi van, ha ezzel már nem is marad KT-s számla a korrekciós sorozatban??? Jelenleg meghagyom a K-s lapon az ilyen csonka korrekciós sorozatot.

Az összesítő jelentés jelenleg még nem importálható az ÁNYK felé.



1308-as bevallás támogatása: őstermelői felvásárlások/kifizetések

Hasonlóan, ahogy a 1208-as is volt.

 

 

[25]

 

Új ÁFA-kód: G

2013-ra az ÁFA-trv. 124. § (4) pontja kapcsán bevezetésre került egy új ÁFA-kód, mely a személygépkocsi-javítás 27%-os ÁFÁ-ja 50%-os mértékben történő elszámolását, lekönyvelését segíti – hasonlóan a régóta létező 7-es (telefon-ÁFA) kódhoz. Az ÁFA maradéka itt is az eredeti nettó (költség/ráfordítás) összegét növeli.


ÁFA-összesítő – 2013

Módosult az ÁFA pénzforgalmi elszámolhatóságára tekintettel. Ezt választó vállalkozások (választás beállítása a Segédlet-ben, lásd: [23]-as verzió) számlái (kivéve az N jelzésű kimenői: [23]), illetve az ilyen vállalkozásoktól érkezett számlák (P, W jelzésűek: [23] és [24]) esetében az ÁFA esedékessége, kimutatása a számla kiegyenlítésének időpontja. N jelzésű kiegyenlítetlen értékesítéseknél a program nem számol 45 napos fizetési halasztással.


ÁFA-analitika – 2013

Az ÁFA-összesítő analitikája szokásos helyen: az összes számlára kell kérni, ÁFA-bevallás által megkívánt módon. Az analitikáknál a felsorolandó számlák tételei utolsó oszlopában feltüntetésre kerülnek az opcionális N, P, K, W számlaminősítő jelzők (lásd: [23] és [24]).


 

 

[24]


„Kata” + egységes szerkezetben a számlaminősítő jelző leírása

Számlák bevitelénél bővült az ÁFA-kódot követő egykarakteres számlaminősítő jelzőmező kitöltési lehetősége: a program tudomására lehet hozni, ha a számla ’Kisadózó’ vállalkozástól érkezett. Egységes szerkezetbe foglalva, hogy mikor milyen jelzést írjunk az említett jelzőmezőbe:

Kimenő számlák rögzítésekor:

  • Üresen hagyjuk, vagy N betűt írunk.
  • N jelzést akkor, ha a könyvelt vállalkozás az ÁFA pénzforgalmi elszámolása alá jelentkezett be, e tényt azonban elmulasztotta jelezni a kimenő számláján.
  • Megjegyzés: elképzelhető, hogy az N betűnek nem lesz létjogosultsága, ui. jelenleg kérdéses, hogy a NAV szankcionálni fogja-e ezt a fajta mulasztást, avagy azt igényli, hogy az ilyen számla ÁFÁ-jának elszámolása a hagyományos (nem pénzforgalmi) értelmezéssel történjen. A program az N jelzés lehetőségével felkészül az utóbbira.


Érkező számlák rögzítésekor:

 

  • Üresen hagyjuk, vagy a P, K, W egyikét írjuk be.
  • P jelzést akkor, ha a számlán szerepel: ’Pénzforgalmi elszámolás’.
  • K jelzést akkor, ha a számlán szerepel: ’Kisadózó’ (azaz: „katás”).
  • W jelzést akkor, ha a számlán egyszerre szerepel mindkét fenti minősítés.
  • Megjegyzés: ha a könyvelt vállalkozás maga is az ÁFA pénzforgalmi elszámolása alá jelentkezett be, esetében a P jelzés feltüntetése elhagyható, hisz a számla ÁFÁ-jának elszámolási módja e nélkül is pénzforgalmi lesz.

 

[23]

 

Jelen verzió által tartalmazottaknak folytatása következik: jelen verzió a 2013-as forgalmak adatbevitelét vállalja fel, mely forgalmakra is épülő ÁFA-összesítők, analitikák, ÁNYK felé irányuló exportok későbbi verzió részét fogják képezni.



Új menüpont: Vállalkozás aktuális üzleti évi adatai

A könyvelőprogram mindeddig tűrhetően megvolt a könyvelt vállalkozások ún. törzsadatai nyilvántartása nélkül: pontos név, cím, adószám, stb. Az adószám az egyedüli, melyre szükség volt alkalmanként: az alkalmazás helyén bekérésre került. Mostantól intézményesen is nyilvántarthatjuk a könyvelt vállalkozás (ügyfél) fontosabb adatait. Mindezt az aktuális könyvelés évéhez rendelten, mivel ezek évről évre változhatnak. Újévi nyitás után az előző évi törzsadatok felajánlódnak az újévre: ha szükséges, módosítsuk. A menüpontot a Segédlet-ben találjuk.

A menüpont által bekérendő adatok közül semmit nem kötelező kitölteni, némely adat kitöltésének értelme sincs minden vállalkozás esetén. Végül, két megjegyzés: egyrészt, az esetlegesen kitöltött adószám és adóazonosító jel formális helyességét „pipa” odabiggyesztésével nyugtázza a program, másrészt itt lehet megadni, hogy a vállalkozás az ÁFA pénzforgalmi elszámolása alá tartozó-e. 2013 az első év, melyre a P jelzés beírható.

A vállalkozás adószámát, ha alanyi mentes vagy EVA alá tartozó, mindenképp érdemes bevinni: számlák rögzítésekor a program észrevételt tehet, ha nem nulla az ÁFA összege – pl. EVÁ-s vállalkozás esetén.



ÁFA pénzforgalmi elszámolását választó adóalany esete

A 2013-mal kezdődő üzleti évre – bizonyos feltételek mellett, Áfa szempontjából – pénzforgalmi elszámolás alá is jelentkezhetett/jelentkezhet adóalany. Ezt választó egyszeres könyvelést vezetők esetében ez visszalépés az 1995-ben megszüntetett ’pénzforgalmi ÁFA a pénzforgalmi könyvelésben’ szisztémához, melyre a jelenlegi egyszeres program most is alkalmas.

Először is: a könyvelt vállalkozás aktuális üzleti évéhez – egyebek mellett – ezen túl beállítható, hogy pénzforgalmi ÁFA alá tartozik (lásd: fent taglalt új menüpont). Másodszor: könyvelhetünk megszokottan, *-os számlákat is, de a vállalkozás ÁFA tablóján csak olyan számla fog majd szerepelni ([25]-es verzió), mely nem *-os (tehát kiegyenlített), és e számlák esetében a pénzforgalmi dátumot veszi figyelembe a program ÁFA szerinti teljesítés időpontja gyanánt.

Van még egy „apróság”: ha a pénzforgalmi ÁFA alá tartozó adóalany elmulasztja ráírni a számlájára, hogy ’Pénzforgalmi elszámolás’, akkor annak ÁFA szempontjából történő kezelése valószínűleg a saját (mint kibocsátó) oldalán is hagyományos kell, hogy legyen. Erről információt nem találtam, de így logikus. Az ilyen kimenő számla jelzése a program számára: az ÁFA-kód utáni új adatmezőbe írjunk N betűt (nem pénzforgalmi elszámolás). E számla nem pénzforgalmi, hanem teljesítési időponttal lesz figyelembe véve.

Az ÁFA pénzforgalmi elszámolása alá bejelentkezett adóalany *-os kimenő számláira nem vonatkozik a 45 napos fizetési halasztás.



„Pénzforgalmi elszámolás” címkével érkezett számla

Az ÁFA pénzforgalmi elszámolását választó adóalany számlája diszkrét „bors” annak befogadója számára. Az ilyen érkező számlák rögzítésekor az ÁFA-kulcs kódját követő új (fent már említett, egy karakteres) adatmezőbe írjunk P betűt (pénzforgalmi). Mivel ritkán lesz kitöltve, az ÁFA-kódon adott Enter hatására átugrásra kerül a mező: le-fel nyíllal léphetünk rá. Egy P jelzésű számla ÁFÁ-ját akkor mutatja ki a program levonhatónak ([25]-ös verzió), ha kiegyenlített (nem *-os). A kimutatás a kiegyenlítés dátumával (pénzforgalmi dátum) történik.



Tételes ÁFA a 1365 számára


2013-tól a 65-ös bevallás a 08-ashoz hasonlóan kötegelt lesz. A program felvállalja a 1365M tartalmak exportálását XML formátumban az ÁNYK felé. A 1365M-ek tartalmát a 2003. évi XCII. törvény (Art.) 31/B § alapján – de főleg a program részéről –  azon vevő/szállító számlák képezik majd, melyek kiállítója belföldi adóalany (magyar adószámmal rendelkező belföldi folyószámla partner), a számla tartalmaz áthárított adót, a számla ügylete egyenes adózás alá tartozik (nem fordított ÁFA, és nem kompenzációs feláras beszerzés), továbbá ÁFA-tartalmuk külön-külön, avagy egyéb relációban összevontan nem kevesebb 2 millió Ft-nál. Taglaljuk az adatbeviteli sajátosságokat:

Az érintett vevők/szállítók adószámát hozzuk a program tudomására: hagyományosan a név mögé írva, avagy az F7-es (Fszla +) funkcióval.

Figyelembe véve, hogy a 1365M korábbi számlák korrekciójának tételes bevallását is igényli, ha a könyvelő programmal egy ilyen rögzítése közepette a számla sorszáma mezőn leütjük az F4-es (’E.számla’) funkcióbillentyűt, egy eddig nem volt új adatmezőben megadhatjuk a korábbi számla (mint korrigált előzmény számla) számát. Az előzmény számla számát pontosan kell kitölteni, különben nem ismeri fel a program a 1365M-01-K, ill. 1365-02-K lapok adatsorai kitöltéséhez.

Míg a 1365M „sima” 01 és 02 lapjain a 2 milliónál nem kevesebb ÁFA-tartalmú tárgyidőszaki számlák szerepeltetendők, a K lapokon feltüntetendő adatsorok valójában egy vagy több láncolatot képeznek, mely láncolatok mindegyike egy E (eredeti számla) típusú számla sorával kezdődik, opcionális K (előző időszaki korrekció) számlatípusú sorral/sorokkal folytatódik, végül mindenképp egy vagy több KT (tárgyidőszaki korrekció) számlatípusú sorral zárul. Egy láncolat minden K és KT számlatípusú sorához hozzátartozik az adatbevitelkor megadott előzmény számla száma. Ez valamely előző sor (a) oszlopában szereplő számlaszám, lévén a program teljesítés időpontja, ezen belül számlasorszám szerint növekvő sorrendben fogja prezentálni az esetleges láncolatokat.

Nagyon fontos: az opcionális korrekciós számlák által helyesbített előzmény számlák sorszámát precízen töltsük ki! Úgy, ahogy tettük az előzmény számla rögzítésekor.

 

 

[22]

 

Változott az ÁFA 45 napos fizetési halasztásának értelmezése a programban!!!

Fordított ÁFA esetén a 12.07.01-i teljesítési időpontnál nem régebbi teljesítésű kiegyenlítetlen értékesítésekre megváltozott a könyvelő program értelmezése: az eddigi 45 napos fizetési halasztás az ilyen tételekre vonatkozóan 0 napra redukálódott!!

Ennek alapja a honlap Fórumán az Általános forgalmi adó c. téma alatt megjelent 2012.07.30-i hozzászólás, mely egy friss NAV-állásfoglalást közöl. Figyelemmel arra, hogy a könyvelő program eddig 45 napot vett figyelembe az említett értékesítésekre is, a 6. havi ill. 2. negyedéves ÁFA-bevallásokból ezen ok (akkor még kiegyenlítetlen, és a 45 nap miatt bevallás szempontjából júliusban vagy augusztusban esedékesnek vélelmezett ÁFA-teljesítés) miatt esetlegesen kimaradt fordított ÁFÁ-s tételek a [22]-es verzió fenti új értelmezése kapcsán akár el is sikkadhatnak! Kérem, szíveskedjenek felderíteni az ilyen forgalmakat, melyek ugyan csak ÁFA-alapot érintenek, ÁFÁ-t nem! Ezek teljesítési időpontját vegyük 7. havira, avagy önrevíziót igényelnek.


 
 

Bővült az ÁFA-összesítő: belföldi gabonaforgalom fordított ÁFÁ-ja

2012.07.01-től fordított ÁFA alá esik a belföldi gabonaértékesítés és beszerzés. Ha ilyen természetű forgalmakat is rögzítünk a könyvelő programmal, az ÁFA-összesítő bővülését tapasztaljuk. A gabona kereskedelme így könyvelhető kigyűjthető módon:

a) A fordított ÁFA programbeli kezelése (F és + ÁFA-kódok) a honlap Hírek - Elevenítsük fel! menüpont alatt frissíthető fel azok számára, akik eddig megúszták a használatát. Az itt leírtak ismeretében az F és a + kód is alkalmazható, ízlés szerint, akár keverve.

b) A gabonatermékekre vonatkozó fordított ÁFA kötelezettsége a 65-ös bevallást nem előnyösen befolyásolta a könyvelői és a programozói társadalom szempontjából. Az értékadatokon kívül mennyiségieket is szükséges kezelni: új 65-ös 07-es és 08-as lapja. Utóbbiak a könyvelő program eddig is meglévő nem pénzforgalmi tételei kezelésének lehetőségeibe illeszthetők: *-os tétel, célszerűen 0-val vagy betűvel kezdődő kontírszámok a gabonanemek elkülönítésére. Itt tételpárossal megy tehát a dolog: első tétel gyanánt (akár bevétel/értékesítés, akár kiadás/beszerzés) az érték a javasolt! Második (követő) tétel az előbbi értékhez tartozó gabonamennyiség könyvelési tétele legyen kg-ban (F3-as Folytatás funkcióbillentyű célszerű: hatására az első tételből átmásolódó dátumokat, bizonylatszámot, folyószámlát hagyjuk meg, a program ellenőrizni fogja!). Ez a 2. tétel ún. csillagos (bank/pénztár jele helyén * karakter) legyen tehát, mely a program terminológiájával: rejtett, nem könyvi tétel. E tételben az ÁFA-kódot nem szabad kitölteni! A mennyiséget a bevétel/kiadás bármely oszlopába írhatjuk (a program meg fogja találni), de kézenfekvő az elsőbe: Árbevétel, ill. Anyag-áru beszerzés. Előjelnélküli számot írjunk, de bármilyet írva is a program az érték előjeléhez fog igazítani. Természetesen, a gabonanemek forgalmát legalább az ÁFA-trv. 6/A. melléklete szerinti bontásban könyveljük ezután - értékben és mennyiségben is. Ügyeljünk a vevő/szállító partner adószámának bevitelére: név mögé, avagy az F7-es Fszla+ funkcióval. Utóbbi kijelzi az adószám formális helyességét is.

c) Akik eddig is használták a programot a gabonatermékek mennyiségi nyilvántartására, csak akkor kell, hogy a gabonafélék azonosítóin változtassanak, ha eddigi kódolásuk nem biztosítja a 6/A. melléklet szerinti részletezést. NAGYON FONTOS: a 6/A. részletezés alá tartozó gabonakódok (mint kontírszámok) megnevezésének végére csempésszük oda a ’+M????’ karakterkombinációt, melyben a ?-ek a gabonaféle vámtarifa számát (VTSZ) jelölik - max. 10 karakterben: pl. ’Triticale +M1008 90 10’. Maga a gabonakód bármi lehet: pl. ’TRI’.

d) A könyvelő program azon tételekre gyűjt az ÁFA-összesítő új opcionális lapján, amelyek teljesítésének napja a bevallási időszakba esik (ez triviális), másrészt a gabonakód megnevezése tartalmazza a ’+M????’-szerű kigyűjtési/besorolási ismérvet. Szükséges, hogy e tételek fordított ÁFÁ-val (F vagy + ÁFA-kódok) legyenek könyvelve, és az érintett folyószámla (vevő/szállító) adószáma kitöltött legyen. A program az ÁFA-összesítő új lapján a feltüntetendő tételek új 65-ös 07-08 lapjai taglalta adatain kívül a tételek könyvelésben történő visszakeresési ismérveit, és az értékesítési/beszerzési egységárat is fel fogja tüntetni. Utóbbit a szélsőségesen olcsó/drága gabona szembetűnő kimutathatósága érdekében: hátha adatelírás csupán.

e) Gabonanemek (kontírszámaik) bevitele/karbantartása a Segédlet menüpont alatt. Új gabonanem bevitele adatbevitelkor is történhet, hasonlatosan az értékjellegű kontírszámok beviteléhez. Ügyeljünk arra, hogy a mennyiséget kg-ban írjuk be! Mindig pozitív előjelű mennyiséget célszerű beírni, de a mennyiség előjelét kigyűjtéskor a program mindenképp igazítani fogja az érték előjeléhez.

f) Az ÁFA-összesítőn az opc. gabonaforgalom tételeinek sorrendje: VTSZ (gabonanem), ezen belül teljesítési időpont, ezen belül vevő/szállító név. Csak a szóba jövő időszaki forgalom gyűlik ki, az időszak végéig halmozott nem. A forgalom tételes: ellenőrizhető a könyvelésből.

 

 

[21]

 
Bizonylatszám +1/-1

Adatbevitelkor ezután, ha bizonylatszám jellegű mező „fölött” vagyunk, a mezőben található (ha több is van: legtöbb jegyű) számkombináció értéke 1-esével csökkenthető/növelhető: rendre az F2-es (- feliratú) és F3-as (+ feliratú) funkciókkal. Mindez elsősorban kimenő számlák, és banki kivonatok rögzítésekor hasznos: pl. új tételnél a felajánlott előző bizonylat sorszámát egyetlen F3-as billentyűvel inkrementálhatjuk a kívánatos következő értékre, avagy egy korábbi tétel tévesen rögzített sorszámát gyakran gyorsabban tudjuk helyesre korrigálni (nem kell adatszerkesztésbe bonyolódnunk). A program az ’AK-0100/12’ bizonylatszámot F2 hatására ’AK-0099/12’-re, F3 hatására pedig ’AK-0101/12’-re módosítja.

Abban az esetben, ha a kért F2-es vagy F3-as művelet nem (egyértelműen) hajtható végre, rövid hangjelzés fog hallatszani, és a bizonylatszám nem változik. Ilyen eset például, ha nincs is számjegy a bizonylatszámban, de F2-t adtunk ki, avagy F3-ra szélesebbé kellene válnia 1 karakterrel a bizonylatszámnak, noha már eddig is maximálisan kitöltött volt a mező.

 

  

 

[20u]


Bip-bip, ha rossz az adószám/adóazonosító jel

Folyószámlás bevételek/kiadások könyvelésekor, ha a folyószámla megnevezésében legalább 10 számjegyet érzékel a program, és ennek semely részét nem lehet formálisan helyes adószámhoz vagy adóazonosító jelhez illeszteni, a tétel rögzítésekor ezután egy diszkrét hangjelzés lesz hallható. Feltéve, hogy az Alt-F3 billentyűkombinációval elérhető Setup funkció engedélyezi a hangjelzéseket, és egyáltalán: a számítógép belső hangszórója létezik/működik.

Az opcionális hangjelzés figyelemfelhívó jelenség csupán, semmilyen korlátozó következménnyel nem jár.


1208-as bevallás támogatása: őstermelői felvásárlások/kifizetések


Mindez hasonlóan, mint ahogy a 1108-as is volt.


 

 

[20]

 

2012-es ÁFA-kulcsok kódjai

2012-es könyvelésekben a 2-es és a 7-es ÁFA-kódok rendre 27%, illetve 27% 70%-a mértéket eredményeznek. Megőriztem a régi 25%, és a régi 25% 70%-a mértékeket az R és a T kódokon. 2011 => 2012 zárás/nyitás alkalmával az esetleges kiegyenlítetlen (*-os) számlákra 2 => R és 7 => T konverzió valósul meg.

 

 

[19]

 
Gyökérkönyvtár-váltás


A [13]-as verzió óta az ún. gyökérkönyvtárak definiálása, programon belüli választhatósága a könyvelő kezében van. Azonban, eddig ki kellett lépni a programból, és újraindítani, ha másik év adataihoz kívántunk átlépni. Mostantól nem kell. Egycéges program esetén a főmenüben kiadott Esc, többcéges esetben az ügyféljegyzék fölött kiadott Esc az opcionális gyökérkönyvtárak közötti választáshoz visz vissza bennünket.


 

 

[18]

 

1108-as bevallás támogatása: őstermelői felvásárlások/kifizetések

Mindez hasonlóan, mint ahogy a 1008-as volt a [14]-es verzióban.


Honlap programból való elérésének ki/bekapcsolhatósága

A program lehetősége, mely felhívja a figyelmet új verzió megjelenésére, mely jelezni képes, hogy a programozó merre kóborol, mely le tudja tölteni a frissítést - kikapcsolható. Haszna ott tud lenni, ahol az ún. FTP-elérés bizonytalan, vagy egyáltalán nem megy. A ki/bekapcsolás helye a Setup funkcióval: legegyszerűbben az Alt-F3 billentyű-kombinációval.

 

 

[17]

 

A [17]-es verzió nem hozott újdonságot az egyszeres könyvelés számára.
 

 

 

[16]

 

1008-as feladáshoz újabb infó bekérése


Az őstermelő folyószámláknál - a 1008 kedvéért - az F7-es képernyő táblában (Fszla +), az őstermelői ig.számot bekérő adatmező után új adatmező: írjunk ide A betűt, ha átalányadót alkalmazó mg-i őstermelőnek minősülő magánszemély a folyószámla.

 

Technikai jellegű


Elkövettem azt a merényletet, hogy száműztem a floppy-s visszatöltés menüpontját a Szerviz-ből. A floppy--s mentés már egy éve elbujdosott, most követi a párja is. Nem kell sajnálni őket, mert mindkettőt pótolja a jóval általánosabb, adathordozós névvel aposztrofált mentési szisztéma: ha a mentés/visszatöltés helye gyanánt A: kerül beírásra, a floppy továbbra is használható. Ráadásul, az adathordozós visszatöltés a régi módon mentett floppy-k visszaolvasására is alkalmazható. Tehát: senki nem rövidült meg. Mégis javaslom, hogy pendrive-ra mentsünk inkább. Ez visszamenőleg, a régebbi könyvelésekre is nagyon javasolt. És: GYAKRAN MENTSÜNK!

Azok számára, kik ablakban futtatják könyvelő programjukat (Vista és Windows 7 alatt emulátor nélkül nem is lehet másként): a cursor megjelenítése mostantól hangsúlyosabbra is állítható (Setup funkció, mely Alt-F3-al kiváltható).


 

[15]


Javítottam a program egy hibáját: az ÁFA-tablón a 7-es kóddal (telefon) könyvelt ÁFA alapja helytelenül  - tavalyi (2009-es) módon - számítódott. De most már helyes - remélem :)


Ketten jelezték ma a hibát (köszönet nekik!), szíves elnézést kérek miatta!

 

 

 

[14]

 

 

2009-es ÁFA-kódok konverziója 2010-esre

 


A Segédlet menüpont egy ideiglenes (1-2 verzió múlva eltávolításra kerülő) almenüponttal gyarapodott: ÁFA-kódok konverziója azok számára, akik nem töltötték le időben a [13]-ast, és tavalyi ÁFA-kódokkal kezdték el könyvelni az újévet. A menüpont biztonságos: csak azt konvertálja, amit biztosan konvertálni kell. Ezek: /HGMPQRT. A 2010-es anyagban szereplő esetleges 2009-beli 27FK
        
        
- 2:  Régi 20%
        - 7: Régi 20% 70%-a
        - F: 20-20% fordított ÁFA (csak itt, az egyszeresben lehet)
        - K: Le nem vonható 20%

kódokat nem változtatja meg a program, ui. ezek (ha más mértékkel, jelentéssel is, de) a 2010-es kódok között is szerepelnek. Az ilyeneket manuálisan, egyedileg kell korrigálni (javaslatom szerint L-re). Fontos: a konverzió csakis ÁFA-kód cserét jelent. Opcionálisan, az F6-os képernyőtáblában is. Ha véletlenül vagy szándékosan többször adjuk ki, másodjára már nem szabad találnia konvertálni valót a programnak. Konverzió előtt - mindenesetre - automatikus biztonsági mentés történik.



1008-as bevallás támogatása

Ez pontosan olyan módon, mint a 0908-as volt, melynek részletezése a [11]-es verzió leírásában olvasható.



Neten keresztüli információim a könyvelő program közvetítésével

Korrekt net-kapcsolattal, engedélyezett FTP-eléréssel rendelkező gépeken mostantól nem csak arról értesít a program, ha új verziója jelenik meg (melyet letölteni is képes: [13]), de - opcionálisan - tájékoztat a következőkről is:

a) Hol járok, merre járok? Ha pl. 2010.02.16-án Soltvadkerten, akkor vadkerti áldozataim erről információt kapnak
b) 1-2 évenként a program garanciájának és követésének lejártáról is megjelenhet értesítés: természetesen, ez mindig csak az érintett számára.

Iméntiekkel összefüggésben emlékeztetek a Szervíz menüpont honlappal kapcsolatos szolgáltatásaira.

 

 

[13]

 

2010-es ÁFA-kulcsok kódjai

A 2010-es év tételei rögzítésére már ezeket ajánlja fel a program. Nem sorolnám fel a kódokat, hisz a kód mezője fölött kiadott F3-al - ahogy eddig is - megtekinthetők. Ami említésre méltó: egyszerűsbödött a skála (a régi mértékek kódjait "kiszór(hat)tam", újra 2-es a legmagasabb mérték (25%) kódja, és egy kicsit más lett az L jelentése. A mértéke nem változott, azaz nulla, de ezentúl inkább Egyéb kategóriának tekinteném az eddigi Egyéb 0 mértékű helyett: ide javaslom ui. a szórványosan mégis előforduló "kiszórt" mértékű forgalmakat könyvelni (pl. régi 20%). Ilyenkor felül kell bírálnunk a 0 ÁFA-összeget, és írjuk be az általunk kívánatosat: ez eddig is megtehető volt mindegyik könyvelési módban, ezután is az.



Könyvelési adatok mentése

A Szervíz menüpontból kivettem a kezdetektől szolgáló floppy-s mentés menüpontját. Ezzel igazából senkit nem rövidítettem meg, mert az ún. "adathordozós" (sokkal általánosabb) mentési menüponttal floppy-ra is tudunk menteni, ha a Mentés helye adatmezőbe az A: szöveget írjuk. A floppy-s visszatöltés menüpontjára is ez a sors fog várni majd, de azon még megkönyörültem. A kegyetlenségem is valójában inkább humanizmus lenne, mert az "adathordozós" visszatöltés a hagyományos floppy-s anyagok visszatöltésére is alkalmazható, ráadásul a visszatöltés elkezdése előtt automatikusan készít egy gyors (1-2 mp. időtartamú) tömörített mentést az opc-an felülírandó anyagról a whinchester egy spec. könyvtárába. Jószerével, épp csak üzenet-felvillanást látunk erről ilyenkor, nem kérdez a program semmit. Elmondhatom, hogy a program kritikus műveleteibe (újévi nyitás, adatvisszatöltés) épített háttérbeli automatikus előzetes mentéssel immár gyakorlatilag kizárt, hogy a könyvelő figyelmetlenségből visszafordíthatatlanul elvesszen valami értékes adat. Sajnos, a whinchester-hibák és vírusok ellen ez se 100%-os védelem, ezért hát továbbra is kérem: MENTENI, MENTENI, MENTENI! Főleg pendrive-ra. Többcéges programoknál alkalmazzuk az Összes ügyfél mentése lehetőséget: nagyon gyors!




Program konfigurációs paraméterei

Az Alt-F3-al eddig is kezdeményezhető beállítások bővültek: ki/be kapcsolhatók a program hangjelzései, beállítható a Windows Vista és Windows 7 operációs rendszer alatti eltérő működés, a nyomtatásnál pedig kiiktatható a lemezes listafile-ok karakteres megjelenítése. Ez utóbbi ajánlott, ha a listáinkat PDF-formátumban szeretnénk látni: Pdfcreator. Akinél még nincs, de igényli, segítek a Pdfcreator telepítésében, üzembe helyezésében.


 

2010-es könyvtár ... de akár 1992-es, 93-as, .... 2011-es ... is majd!

A következő előtt egy értelmezés: gyökérkönyvtár. A winchester azon könyvtára (mappája), melyben a program tárolja azokat az adatokat, amelyek adott könyvelési ikon (bizonyos helyeken az ún. "kék" menü egy almenüpontja alatt érhetők el. Bárhol elindítjuk a programot, a képernyő fejrészében - a nagyobbik keretezett rész jobb felső sarkában - megjelenik az itt elérhető (jellemzően: egy adott évi) könyvelések gyökérkönyvtára: pl. C:/UGYV_09. Ezeket a könyvtárakat mostantól a programba integrálhatjuk, s ezáltal a programon belül választhatunk közülük. Ez tehát egy új lehetőség, mely számomra - de remélem, mindenki számára - nagyon fontos! Ezentúl nem kell az újabb évek könyveléséhez újabb ikont felvenni! Elegendő a Könyvelés 2009 címszó alatt indítva a programot, Alt-F3-al - Program gyökérkönyvtárai című almenüponttal - kezdeményezve új könyvtárat felvenni. Ha pl. a C: meghajtón (winchesteren) van a könyvelés, akkor az Új bevitel nyomógombbal bekért három adatmezőt célszerűen rendre a 2010 C:/UGYV_10  /  Könyvelés 2010 beírásokkal töltsük ki a 2010-es könyvelések elkülönítésére. A program ettől kezdve minden indulása - egészen pontosan: a dátum bekérése - után felajánlja a választást a gyökérkönyvtárak közül, melyek a különböző - akár visszamenőleges, Felajánlás nyomógombbal kezdeményezhető, utólagos beintegrálású, az esetleges ?-es adatok pontosításával célszerűen megnevezett - évek, könyvelési "kupacok" anyagait tartalmazzák. De bármikor vehetünk fel ide pl. más helyről származó, más számlatükörrel - de persze Halas Forrás programmal - könyvelt vállalkozás részére is új könyvtárat. Amikor pedig legeslegelőször megyünk bele ebbe a Program gyökérkönyvtárai c. menüpontba: az épp aktuális (ha 2009-ben vagyunk: 2009-es) gyökérkönyvtár nyilvántartásba vételét ajánlja fel. Szinte mindig 100%-osan jó a felajánlás, és érdemes teljesen elfogadni. Gond, kérdés esetén várom a hívásukat! Fontos, hogy ez jól menjen!



Könyvelő program frissítése magával a programmal

Ha a Windows tűzfalánál engedélyezve van az ún FTP-elérés, és "élő" (online) internetkapcsolatunk van, a könyvelő program ezentúl képes letölteni - ahova kívánjuk - a saját frissítését tömörített, ZIP-formátumban (ADSL esetén pár másodperc az időtartam). Ezt eddig a www.halasforras.hu honlapról tudtuk megtenni, mely ezután is megy. A tömörített programot ugyanúgy kell üzembe helyezni, mint eddig: jellemzően, egy dobókockás ikon teszi ezt meg 1-2 mp alatt. De ehhez a könyvelő programból előbb ki kell lépni. Az FTP-elérés a legtöbb helyen valószínűleg eleve engedélyezett, de ha nem, XP alatt pl.:

Start / Beállítások / Vezérlőpult / Biztonsági központ / Windows tűzfal / Kivételek / FTP-fájlátviteli program.

Utóbbit pipálni (bejelölni, engedélyezni) kell. A letöltési menüpontot a Szervíz-ben találjuk, de csak a korábban általam adott letöltési jelszó (felhasználói név nem kell) ellenében tudunk ide jutni: Honlap jelszóval elérhető szolgáltatásai c. menüpont. Az itteni, nem letöltést szolgáló első almenüpont később lesz kidolgozva. Nagyon kényelmes, gyors, egyszerű a letöltés ezentúl: egyszer kell beírnunk a letöltési helyet (általában a C: meghajtó UGYVITEL könyvtára),  későbbi letöltésekkor már csak nyugtázni.

Fontos: a [13]-as verzióval kezdődően a program a napi első elindításakor ellenőrzi a netről saját verziószámát: azt hogy van-e nála aktuálisabb letölthető verzió. ADSL alatt ez 1-2 mp. Ha talál újabb verziót, felhívja a figyelmet egy üzenettel, pl.:

Kedves Ügyfelem! Megjelent, és letölthető a [14] sz. programverzió!

Perspektivikusan, a programon keresztül (e-mail nélkül, hisz még mindig elég sokan nem regisztráltak a honlapra, hiába kérem 2 év óta :) ) üzeneteket tudok majd küldeni Önöknek. Akár teljesen általános mindenkinek szólót, akár egyetlen áldozatomnak, akár "csak" - pl. - a kiskőrösieknek:

Kedves kiskőrösiek! 16-án, csütörtökön de. városotok vendégszeretét fogom élvezni!

Ami azt jelenti, hogy aki kiskőrösinek valamilyen gondja van, szóljon, mert akkor hozzá is beszaladnék. Így jobban elkerülhető, hogy véletlenül akkor hív valaki, mikor épp hazaértem akáclombos kicsiny falujából. Eme üzenetküldési mechanizmussal tájékoztatnék majd pl. garancia és követés lejáratról is a későbbiekben. Sőt: további elképzeléseim is vannak.

 

 

 

[12e]

 

2009. július 1. utáni ÁFA-teljesítésekre 6 db új ÁFA-kód:

8 - 18%
/ - 25% (per-jel)
H - 25% 70%-a (telefon)
G - 25%-25%-os fordított ÁFÁ-s beszerzés céljára
J - Nem realizálható 18%
M - Nem realizálható 25%

Megjegyzem, az év közbeni változtatás miatt 2010. január 1. után lesz csak lehetőségem a 25%-os kulcsra a logikusnak tűnő 2-es kódot alkalmazni.

 

 

 

[11]

 

Adatbázisok mentése tetszőleges adathordozóra


Ennek leírása 100%-osan egyező azzal, amelyet a Kettős könyvelő program változásai cím alatt [11] részletez, ezért kérem a szíves odafolyamodást elolvasás végett.

 


 

0908-as havi bevallás támogatása


a pénztárkönyv programban. Attól eltekintve, hogy itt a

Listák / Kompenzációs feláras beszerzések

menüpont alól érhető el ez a szolgáltatás, megegyezik a Kettős könyvelő program változásai cím alatti [11]-ben leírtakkal.

 

 

[8], [9] és [10]

 

Ezek a verziók nem tartalmaznak újdonságot.

 

 

 [7]

 

ÁFA-analitika

Régi restanciám, hogy ne csupán bizonyítsam az egyszeres ÁFA-összesítő helyességét, de a bizonyíték legyen egyszerűen áttekinthető egyúttal. Mélyebb átgondolás (és némi inspiráció) után ez most talán összejött. A problémát a pénzforgalmi szemléletű könyvelés és a teljesítés elvű ÁFA kettőssége, valamint a kiegyenlítetlen értékesítések ÁFÁ-ja megfizetésének halasztási lehetősége okozta. A számos analitika között mindenesetre ezután van egy kifejezetten ’ÁFA-bevallás által megkívánt’ címkézésű is: mind a pénztárkönyv, mind pedig a naplófőkönyv esetére. Mind az értékesítésekre, mind a beszerzésekre. Pontosabban, beszerzések esetén az így kapott analitika az ÁFA-alapokban eltérhet (az ÁFA összegében azonban nem!) az ÁFA-összesítőétől (eltéréskor az összesítőnek van prioritása): telefon-ÁFA alapja, adóalapot nem képező beszerzések. Az analitikában ezen alapok a lekönyveléssel egyező módon jelennek meg. Az analitikák visszamenőleges évekre is kérhetők, elérésük:

 

 
Listák / Számlaforgalom és az ÁFA analitikus nyilvántartása / Összes …

 

 

[6]

A [6]-os verzió javítja az 1-2 Ft-osokkal kapcsolatos kerekítések hibáját: olyan kerekítések kimenetele nem volt az [5]-ös verzióban megbízható, amelyek egyszerre bevételt és kiadást is tartalmazó bizonylatok (jellemzően: bérkifizetések) végösszegeire vonatkoztak. Remélhetően most már jó, s ami eddig is jó volt, azon pedig nem rontottam... Szíves elnézést kérek.





[5]

Az ÁFA-törvény 132. §-a kapcsán az ÁFA-tabló beszerzésekre vonatkozó kulcsonkénti bontása ezentúl pozitív és negatív ÁFÁ-s forgalmakra bomlik. Ez miatt tehát lehet, hogy adott könyvelésben pl. két 20%-os sor (egy pozitív ÁFÁ-s, és egy negatív ÁFÁ-s) fog megjelenni. Mindennek célja: a könyvelő - az említett paragrafusnak eleget téve - szembesülhessen az értékesítések közé átkönyvelendő előzetes ÁFA csökkenésével.



Hé, öreg! Adj egy bélást! 2008. március 1. után ...

Zjj kívánságára - ha kívánják, Önök számára szelídítek rajta – meghagytam munkacímnek szánt fenti elnevezésemet, mely Könyvelés alatti új menüpontként vállalkozik az 1-2 Ft-os kerekítésekkel kapcsolatos elsősegélynyújtásban. Helye nem véletlen: visszaírhat a pénztárkönyvbe/naplófőkönyvbe.

Első indítása előtt vigyük be a számlatükörbe a kerekítési bevételre, ill. kiadásra - és csak erre! - szánt két kontírszámot, megnevezésük utolsó két pozíciójába írjunk rendre KB és KK betűkombinációkat (a program ezekből fogja tudni majd a funkciójukat).

A menüpont felderíti a kért - márc. 1. utáni, akár egyetlen napból álló - időszak pénztártételeit, s analizálja kerekítés szempontjából. Figyelembe veszi az esetlegesen manuálisan és/vagy programmal már korábban könyvelt kerekítéseket, azok helyességét ellenőrzi is. Általa kerekített, utólag nem bolygatott könyvelési napokra semmiképp nem fog újabb kerekítést generálni, tesztként is alkalmazható tehát.

A menüpont "Napi összesen" képes kerekítéseket generálni, de ehhez mintegy "lejátsza" a tételes (bizonylatonkénti) kerekítéseket a háttérben. Minderről lista készül, melyet megtekinthetünk, nyomtathatunk. És ha kívánjuk, rögzítésre kerülnek a bizonylatonkénti kerekítésekből adódó napi össz bevételek, ill. kiadások. A menüpont másik  funkciója az általa korábban lerögzített kerekítés tételek - bármely ok miatti - törlése.

Mit tekint különálló bizonylatnak a menüpont? Azon tételeket, melyek azonos napra, egymás után, azonos bizonylatszámmal, azonos bizonylattípussal (vagy kimenő, vagy érkező számlák, vagy egyéb pénztármozgások), azonos folyószámlára vannak könyvelve. E tételek végösszege minősül a bizonylat végösszegének. Mely vagy kerekítendő, vagy nem. A kerekítési összegek kontírozásánál a kettős könyvviteli elvet követtem: pl. egy kimenő számla miatti -2 Ft-os kerekítési különbözet bevétel a KK kontírszám napi összesenjét növeli.

Menüpont működése: a fent részletezett paraméterezések bekérése után a kért időszak analizálása történik. Kerekítés szempontjából (korábbi kerekítések miatti) zavaros nap érzékelése esetén hibaüzenet ad, majd kilép. Egyéb esetben generál egy – a felajánlott kerekítéseket, s azok “indokát” illusztráló – listát. A lista képernyőn megnézhető/nyomtatható, mely után kérdés: kívánjuk-e rögzíteni a felderített kerekítéseket? Nem esetén minden marad változatlanul, Igen esetén rögzülnek a különbözet tételek.

Végezetül javaslom, hogy 2008. február 29-i dátummal könyveljük le manuálisan pénztáraink e napi záró egyenlegei kerekítéseit, ha nem 0-ra vagy 5-re végződőek!

Legvégül: aki nem kívánja csip-csup összegű napi tételekkel gyarapítani pénztártételei számát, de azért foglalkozna a kerekítéssel, tegye azt, hogy kerekítést  kér az adott időszakra (pl. hónap), de csak a generált lista végén lévő időszaki kerekítés-összesítést hasznosítja: manuálisan lekönyveli ezt a 2 tételt az időszak utolsó napjára.





[4]

A [4]-es verzió nem tartalmaz újdonságot. De majd az [5]-ös ... 





[3]

A program processzor-kihasználtsága ezentúl gyakorlatilag 0% az eddigi 100%-kal szemben billentyű-leütésre való várakozás közben. Futását ettől nem érezzük gyorsabbnak, azonban ha több feladat aktív a gépünkön, akkor a "félretett" könyvelő program ezentúl nem lassítja egyéb elindított programjainkat.





[2]
 
0808-as havi bevallás támogatása a pénztárkönyv program részéről: őstermelői termékek ellenértékeként kifizetett tárgyhavi összegek. E menüpont a C,D ÁFA-kulcsos kiegyenlített beszerzéseket gyűjti ki, ha egyetlen konkrét hónapra kérjük mindezt. A menüpont helye:

 Listák / Kompenzációs feláras beszerzések

A lista (melynek tartalmát melegen javasolt átnézni) generálása után a program felajánlja az ABEV számára átadható információs file elkészítését. A felajánlással akkor éljünk, ha az említett beszerzések szállítói adatait anno adatbevitelkor maximálisan kitöltöttük az F7 (Fszla+) funkcióval, és az ilyesfajta forgalmi tételek száma 8-10 fölötti. Egyébként ui. lehet, hogy időben kevesebb az ABEV-on belül manuálisan megfejelni a kérdéses 0808M-eket, ill. 06-os lapjukon kitölteni a 453, 455 és 458. sorokat.

Az ABEV számára átadható információs file 2-féle (információ-tartalma természetesen mindkettőnek ugyanaz) lehet attól függően, hogy helyi viszonyaink között melyik megoldást tartjuk jobbnak. A két lehetőség közül való választás a következő program-kérdésre adandó válasszal dönthető el:

Bér XML-jével összemásolható C:0808.XML (vagy ABEV importfile)?  Igen  Nem

Igen esete (ha lehet, ezt válasszuk): C:0808.XML file létrehozása, melyet jellemzően a bérszámfejtő programunkkal képzett 0808A és 0808M-ek közös XML-jéhez (mint kiinduló forrás file-hoz) másoltatjuk utóbb az ABEV-val:

ABEV / Adatok / XML file műveletek / XML file-ok összemásolása

Megjegyezzük, hogy az XML file-ok tartalma az ABEV programmal szalonképesen korrigálható utólag:

ABEV / Adatok / XML file műveletek / XML file megnyitása szerkesztésre

Nem esete: C:0808_K43.ZIP importfile létrehozása, melynek tartalmát képező 0808M-eket egy általam telepítendő (igényelje, ha erre lenne szüksége!) BAT-file parancsikonjára való kattintással tudjuk az ABEV program nyomtatványai közé importálni utóbb. Az importált 0808M-ek az ABEV programmal manuálisan kiegészíthetők, korrigálhatók utóbb.




[1]


2008-ban új ÁFA-kód: F. Tulajdonképpen a + kód alternatívája a fordított ÁFÁ-ra, azonban közösségi értékesítés/beszerzés esetén továbbra is a +-t használjuk (s ilyenkor ne feledjük a közösségi adószámot sem az F7-tel bevinni)! Az F 0-mértékű kód, ÁFÁ-t nem számol se fizetendő, se levonható oldalon. Jelentése: fordított ÁFA alá eső nem közösségi forgalom.


 
2008. január 1-től a kiegyenlítetlen kimenő számlák ÁFÁ-jának bevallására és befizetésére vonatkozó (eddig 30 napos) halasztás - az immár megszokott tendenciával szemben - emelkedett: 45 nap.

 

bottom2.gif (1273 bytes)